4 maja 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Oświetlenie LED a żarówki tradycyjne
5 (100%) / 1 głosów

Oświetlenie LED a żarówki tradycyjne

W ciągu kilku ostatnich lat tradycyjne żarówki na dobre odeszły do lamusa. Przyczyniło się do tego nie tylko ograniczenie ich produkcji, ale także większa świadomość użytkowników, którzy wolą wybierać ekologiczne i ekonomiczne zarazem źródła światła. Do nich należą właśnie nowoczesne żarówki LED, które obecnie są najchętniej wybierane. Dlaczego żarówki LED są lepsze od żarówek wolframowych?

Energooszczędność oświetlenia LED-owego

Żarówki LED-owe to dziś najbardziej energooszczędne źródła światła dostępne w sprzedaży. Ich efektywność polega na ograniczaniu strat energii. W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, oświetlenie LED-owe praktycznie całą energię elektryczną wykorzystuje do wytwarzania światła. W ich przypadku do minimum ograniczone zostały więc straty energii. Tradycyjne żarówki wolframowe większą część pobranej przez siebie energii oddawały w postaci ciepła, a tylko niewielka jej część była wykorzystywana do świecenia. Powodowało to duże zużycie energii oraz negatywnie wpływało na wysokość naszych rachunków za prąd, które były tym wyższe, im częściej korzystaliśmy z oświetlenia. Nowoczesne żarówki LED pozwalają na ograniczenie poboru prądu przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej efektywności świecenia. Mimo że żarówki LED mają mniejszą moc w porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła, to nadal generują światło o podobnym natężeniu.

Żywotność oświetlenia LED i tradycyjnych żarówek

Drugą, bardzo istotną różnicą między żarówkami tradycyjnymi a nowoczesnym oświetleniem LED, takim jak oferowane np. w sklepie internetowym Energia2000, jest żywotność obu źródeł światła. Pewnie wielu dawnych użytkowników tradycyjnych żarówek dobrze jeszcze pamięta, jak często była konieczna ich wymiana – żarówki wolframowe miały bowiem to do siebie, że bardzo szybko się przepalały i należało regularnie je wymieniać. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda jednak w przypadku żarówek LED-owych. Takie oświetlenie charakteryzuje się znakomitą żywotnością, dzięki której możemy na długi czas zapomnieć o konieczności wymiany żarówek i nie trzymać już w szufladzie ich zapasu. Nowoczesne żarówki LED-owe gwarantują bezawaryjne działanie przez kilka, a nawet kilkanaście lat, w zależności od tego, jak często będziemy z nich korzystali. Dla przykładu, żarówka LED o mocy 6 W (odpowiadająca 60 W żarówki tradycyjnej) gwarantuje nam działanie przez ok. 15 000 godzin.