okna
1 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Okna dla domu – kryteria wyboru
5 (100%) / 2 głosów

Okna dla domu – kryteria wyboru

Okna to jeden z najbardziej istotnych i niezbędnych elementów każdego domu. Pełnią wiele różnorakich funkcji – oprócz faktu, iż powinny estetycznie się prezentować i być spójne z aranżacją domu, muszą także zapewnić mieszkańcom należyte bezpieczeństwo oraz odpowiednią izolację termiczną i akustyczną. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Jakiego rodzaju okna wybrać?

Od wielu lat na rynku stale górują okna plastikowe – fakt ten nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę ich liczne zalety. Są nie tylko najbardziej nowoczesne, ale także przystępne cenowo. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż zachwycają swoją estetyką i stwarzają ogromne możliwości aranżacyjne. Ich dostępność w wielu różnicowanych kolorach, formach i kształtach sprawia, iż bez problemu możemy dobrać je do naszych indywidualnych upodobań i dopasować do charakteru budynku. Dodatkową zaletą okien plastikowych jest ich niewymagająca pielęgnacja i brak potrzeby specjalnej konserwacji przy jednoczesnym zachowaniu walorów estetycznych i funkcjonalności. Warto zapoznać się z szeroką ofertą okien PCV proponowaną przez firmę Raven.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Do głównych funkcji okien należy zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej. Z tego powodu warto jest zwrócić uwagę na dwa współczynniki – współczynnik przenikania ciepła oraz przepuszczalność energii cieplnej. W pierwszym wypadku powinniśmy wiedzieć, że im mniejsza jest wartość współczynnika, tym lepszą izolację cieplną zapewnia dane okno. Drugi wymieniony parametr wymaga nieco większego zastanowienia – im jest wyższy, tym więcej energii cieplnej dostaje się do pomieszczenia. Takie rozwiązanie z pewnością jest korzystne zimą, jednak latem może spowodować, iż temperatura we wnętrzach będzie zbyt wysoka, dlatego współczynnik ten warto odpowiednio przeanalizować, a jego wartość dobrać optymalnie do naszych indywidualnych potrzeb. Kolejnym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest izolacja akustyczna okna, czyli stosowna ochrona przed wszelkimi hałasami, wynikającymi choćby z ruchu ulicznego lub bliskiego sąsiedztwa torów kolejowych. W tym wypadku izolacyjność jest tym większa, im wyższy jest współczynnik izolacyjności akustycznej. Warto zwrócić uwagę, aby jednocześnie zadbać o prawidłowy montaż i użycie w tym celu odpowiednich materiałów, co w znaczny sposób również przyczyni się do redukcji hałasu. Ostatnim czynnikiem, który powinien nas zainteresować jest klasa odporności na włamanie, ze względu na fakt, iż jedną z funkcji okna jest zapewnienie należytego bezpieczeństwa. Im wyższa jest dana wartość, tym większy opór będzie stawiało okno, a co za tym idzie – zapewni dłuższy czas na reakcję.