ogrzewanie podłogowe
1 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Ogrzewanie podłogowe w budynkach jednorodzinnych
5 (100%) / 1 głosów

Ogrzewanie podłogowe w budynkach jednorodzinnych

Ogrzewanie podłogowe jest coraz chętniej wybieranym sposobem na ogrzanie budynku jednorodzinnego. Nic dziwnego, bowiem ten system gwarantuje równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, jest energooszczędny i w przeciwieństwie do tradycyjnej instalacji z grzejnikami – jest niewidoczny, co gwarantuje większą swobodę aranżacji wnętrz. Gdzie sprawdzi się taki typ ogrzewania i jak jest zbudowany?

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Wyróżnia się dwa typy ogrzewania podłogowego – wodne i elektryczne. W przypadku systemu wodnego, ciepło dostarczane jest za pomocą rur grzewczych z wodą, która ogrzewana jest przez piec C.O. do temperatury 40-50°C. Ogrzewanie w całości zamontowane jest pod podłogą. W zimne miesiące przyjemnie ogrzewa stopy, natomiast latem można do niego wpuścić zimną wodę, która będzie ochładzać ciało. Jak tłumaczy ekspert z firmy Niedźwiedź-Sanit z siedzibą w Nowym Dworze Mazowieckim: Ogrzewanie podłogowe wodne może zostać podłączone do pompy ciepła lub kolektora słonecznego, dzięki czemu można znacząco ograniczyć koszt ogrzewania budynku.

W przypadku instalacji elektrycznej, ciepło wytwarzane jest za pomocą przewodów grzejnych, mat lub folii grzewczych. Ten system nie wymaga przyłączenia do pieca C.O., ani skomplikowanych instalacji, dzięki czemu jest wygodne w użytkowaniu. Montaż tego typu ogrzewania jest zdecydowanie szybszy i łatwiejszy, niż w przypadku ogrzewania wodnego.

Zalety ogrzewania podłogowego

Niewątpliwą zaletą ogrzewania podłogowego jest estetyka. Instalacja w całości umieszczona jest pod podłogą, dzięki czemu nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu i daje większą swobodę aranżacji pokoi. Spiralne ułożenie rur i przewodów elektrycznych gwarantuje równomierne rozprowadzanie ciepła po całym pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe jest szczególnie polecane osobom, które mają problemy z alergią na kurz i roztocza. System nie wysusza powietrza oraz nie powoduje jego cyrkulacji, dzięki temu kurz oraz pył nie unoszą się po całym pokoju. Pionowy rozkład temperatury powietrza (ciepło w stopy, chłodniej w okolicach głowy) pozytywnie wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie.

Gdzie sprawdzi się ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe najchętniej montowane jest w łazience oraz kuchni. Jednak elementy grzewcze można ułożyć dosłownie w każdym pokoju: w salonie, sypialni, garażu czy korytarzu. Najczęściej instaluje się je pod płytkami podłogowymi lub wykończeniem kamiennym. Świetnie sprawdzi się w bardzo wysokich i otwartych pomieszczeniach, gdzie tradycyjne grzejniki nie są w stanie równomiernie ogrzać całego pokoju. Warto zamontować je przy wejściu, np. w przedpokoju, dzięki czemu bardzo szybko będzie można wysuszyć mokrą posadzkę lub przemoczone buty.