28 maja 2018

Kategoria:
Dom i ogród

O co warto zapytać, zamawiając meble na wymiar?
5 (100%) / 1 głosów

O co warto zapytać, zamawiając meble na wymiar?

Meble na wymiar to doskonała alternatywa do gotowych mebli kupowanych w sklepach. Ich wykonanie na wymiar pozwala nam bowiem na idealne dopasowanie poszczególnych mebli do rozmiarów pomieszczenia oraz stworzenie unikalnych przedmiotów, których nie posiadają w swojej ofercie sklepy meblarskie. Zamawiając meble na wymiar, powinniśmy jednak zachować ostrożność i wiedzieć o co zapytać ich wykonawcę.

Meble na wymiar – na co zwrócić uwagę składając zamówienie?

Meble na wymiar zazwyczaj wykonujemy w zakładzie stolarskim. Zanim jednak skontaktujemy się z konkretną firmą oferującą tę usługę, warto sprawdzić opinie na jej temat – znajdziemy je m.in. w Internecie. Wybierajmy zaufane i sprawdzone zakłady stolarskie, które cieszą się dobrymi opiniami wśród klientów. Rekomendacje zadowolonych z usługi osób, to najlepsza gwarancja solidności  każdego zakładu stolarskiego.  Dobrą opinią cieszy się np. istniejąca od wielu lat na polskim rynku firma Indeco.

Kontaktując się z zakładem stolarskim wykonującym meble na wymiar, w pierwszej kolejności warto zapytać o termin realizacji usługi. Niektóre znane i cenione zakłady stolarskie mają bardzo zapełniony grafik i na meble możemy czekać nawet kilka miesięcy. Kiedy umówimy się na realizację usługi, pracownik zakładu przyjedzie do naszego domu oraz weźmie dokładne wymiary mebli. W tym momencie warto ustalić z nim także kwestię zaliczki lub zadatku oraz dowiedzieć się, czym różni się jedno od drugiego.

Pisemna umowa dla uniknięcia nieporozumień

Zamawiając meble na wymiar, najczęściej będziemy zobowiązani wpłacić zadatek. Warto wiedzieć, że w razie naszej rezygnacji z wykonania usługi, zadatek nie zostanie nam zwrócony. Na pierwszym spotkaniu i przy wpłacie zadatku powinniśmy otrzymać także pisemną umowę odnośnie realizacji usługi. W umowie powinna być wskazana dokładna kwota do zapłaty za wykonane meble na wymiar, kwota zadatku, który wpłacamy oraz dokładny termin realizacji usługi. Warto poprosić zakład stolarski o sporządzenie umowy na piśmie, gdyż jest ona najlepszym zabezpieczeniem interesów obu stron. Pamiętajmy także, że żadna uczciwa firma nie będzie od nas wymagała zapłaty całej kwoty z góry. Za meble na wymiar płacimy dopiero po pełnej realizacji umowy, czyli już po montażu. Warto także zapytać, czy montaż mebli jest wliczony w cenę ich wykonania. W większości przypadków jest to bowiem usługa, za której wykonanie nie poniesiemy dodatkowych kosztów, ale warto się upewnić – zwłaszcza, jeśli meble będą wykonywane przez zakład stolarski z innego miasta.