zakup-mieszkania
19 czerwca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie mieszkania
5 (100%) / 2 głosów

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie mieszkania

Zakup mieszkania to dla nas zawsze poważna decyzja, która powinna być dobrze przemyślana. Polacy na własne „M” wydają często oszczędności swojego życia lub zaciągają pożyczki. Jak kupić mieszkanie, by później nie żałować pochopnie podjętej decyzji? W naszym artykule podpowiemy, dlaczego warto kupować mieszkania od firm deweloperskich i wskażemy, jakie błędy najczęściej zdarzają się przy zakupie mieszkań.

Nieprzemyślana decyzja i pobieżny odbiór

Ogólnie możemy powiedzieć, że najczęstszy błąd popełniany przy zakupie mieszkania to po prostu nieprzemyślana decyzja. Zdarza nam się, szczególnie przy zakupie pierwszego mieszkania, że zaniżamy swoje wymagania, chcąc zaoszczędzić. Zakładamy, że w zakupionym mieszkaniu spędzimy tylko kilka lat, a następnie komuś je wynajmiemy lub odsprzedamy, a po czasie okazuje się, że musimy w tym miejscu spędzić znacznie więcej czasu. W tym czasie odkrywamy wady układu mieszkania, czy całego budynku, w którym się ono znajduje. Kolejny błąd to niewłaściwe oszacowanie kosztów remontu, gdy kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym. Do kalkulacji podchodzimy pobieżnie, uwzględniamy tylko koszty materiałów, zapominając o kosztach robocizny; uwzględniamy tylko te elementy, które będą widoczne, pomijamy koszty wymiany instalacji itd. Zdarza się także, że dokonujemy bardzo pobieżnego odbioru mieszkania.

Nie zwracamy uwagi na przykład na źle osadzone okna – mówi nam przedstawiciel biura deweloperskiego SAMSON-DOM z Łodzi. Dopiero zimą zaczynamy zauważać, że chłód z zewnątrz wpada do mieszkania.

Dlaczego lepiej kupić mieszkanie od firmy deweloperskiej?

Zdecydowanie pewniejszym rozwiązaniem jest zakup mieszkania od firmy deweloperskiej niż zakup mieszkania z rynku wtórnego. Mamy możliwość personalizacji mieszkania, by spełniało wszystkie nasze potrzeby. W jaki sposób? Możemy na przykład wybrać układ pomieszczeń i określić rodzaj materiałów wykończeniowych, które zostaną użyte. Jeśli chcemy zaaranżować nasze mieszkanie samodzielnie, krok po kroku, własnymi rękami, możemy odebrać je w stanie deweloperskim, a jeśli z kolei chcemy od razu się do niego wprowadzić, możemy wybrać mieszkanie już urządzone. To nie jedyne zalety zakupu mieszkania od dewelopera. Gdy kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, musimy zweryfikować akt notarialny zakupu mieszkania przez obecnego właściciela. Musimy też sprawdzić odpisy w księdze wieczystej, a także poprosić o zaświadczenia, że wszyscy lokatorzy zostali wymeldowani i mieszkanie nie ma żadnych zaległości czynszowych. Gdy kupujemy mieszkanie w firmie deweloperskiej, wszystkie formalności załatwiamy w jej biurze. Na koniec warto dodać, że nowoczesne mieszkanie od dewelopera to też niższe koszty eksploatacji, ponieważ charakteryzują się doskonałymi parametrami izolacyjnymi.