recykling
1 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Na czym polega recykling tworzyw sztucznych?
5 (100%) / 1 głosów

Na czym polega recykling tworzyw sztucznych?

Tworzywa sztuczne bardzo długo się rozkładają, przez co są jedną z głównych przyczyn problemy zaśmiecenia naszej planety. Ich zaletą jest na szczęście podatność na recykling. Dlatego to od nas zależy, czy plastikowa butelka trafi na wysypisko śmieci, gdzie będzie zalegać tysiące lat, czy do zakładu zajmującego się recyklingiem, który przetworzy ja na nowy, użyteczny przedmiot. Jak wygląda recykling tworzyw sztucznych?

Jak powstają tworzywa sztuczne?

Tworzywa sztuczne, czyli różnego rodzaju materiały, które potocznie nazywamy plastikiem, powstają z ropy naftowej. Proces biodegradacji takich tworzyw jest bardzo powolny – może trwać nawet tysiąc lat. Na szczęście można je przetwarzać, chroniąc w ten sposób środowisko. Pierwszym ogniwem, które może zapoczątkować zmiany, może być każdy z nas. Wystarczy, że zamiast bezmyślnie wrzucać wszystkie odpady do jednego kosza, będziemy pamiętać o ich segregacji. Recyklingiem tworzyw sztucznych od wielu lat zajmuje się firma Mag-Bar.

Krok po kroku

  • Recykling mechaniczny pozwala przetworzyć odpady bez zmiany chemicznej struktury produktu. Polega to przede wszystkim na rozdrabnianiu odpadów z tworzyw sztucznych na specjalny regranulat. Można w sten sposób przetwarzać takie odpady jak folie czy butelki.
  • Recykling ze zmianą struktury chemicznej – to proces bardziej złożony. Polega na degradacji tworzywa, aż do otrzymania związków wyjściowych. Taki recykling jest możliwy poprzez proces metanolizy, glikolizy i hydrolizy – z wykorzystaniem specjalnych rozpuszczalników. Można też tego dokonać poprzez pirolizę – rozkład termiczny bez tlenu, lub zagazowania, czy hydrokrakingu.

Taki recykling pozwala uwolnić ciekłe i gazowe węglowodory, stosowane następnie jako paliwo w przemyśle energetycznym. Może to być też surowiec do produkcji kolejnych przedmiotów z tworzyw sztucznych.

Jak wybrać odpowiednią metodą recyklingu?

To, jaką metodę recyklingu zastosujemy, powinno być uzależnione od typu przetwarzanych surowców, oraz poziomu ich zanieczyszczenia. Częściej stosuje się recykling chemiczny, bo pozwala on na przetworzenie odpadów na materiał do produkcji poliestrów, poliamidów, poliuretanów i poliwęglanów. Recykling mechaniczny jest stosowany przede wszystkim na butelkach PCV, rurach PCV, foliach, styropianach, zderzakach i tym podobnych. Podczas recyklingu materiały zostają uszlachetnione, dzięki czemu produkowane z nich produkty są  bardziej wytrzymałe. Recykling pozwala pozyskać materiały do produktów zabawek, długopisów, nici dentystycznych, pudełek, wiader, pojemników i wielu innych.