9 września 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Mineralne płytki klinkierowe. Charakterystyka
5 (100%) / 1 głosów

Mineralne płytki klinkierowe. Charakterystyka

Obecnie na rynku dostępna jest bogata oferta wykończeniowych produktów z klinkieru. Do jednego z nich należą mineralne płytki klinkierowe, które już ponad pół wieku cieszą się uznaniem w krajach Europy Zachodniej, a przez ostatnie lata zdobywają serca również polskich inwestorów. Czym charakteryzują się mineralne płytki klinkierowe i jakie znajdują zastosowanie?

Mineralne płytki klinkierowe – rozwiązanie elastyczne

Płytki tego rodzaju stanowią bardzo praktyczne i estetyczne rozwiązanie. Z powodzeniem można je stosować zarówno w celu wykończenia elewacji budynku, jak i do użytku wewnętrznego. Mineralne płytki klinkierowe sprawdzą się tak na prywatnych domach, jak i na wielorodzinnych budynkach mieszkalnych czy tych, należących do sektora użyteczności publicznej. Z powodzeniem wykorzystywane mogą być również podczas renowacji budynków zabytkowych.

Ponadto, dzięki swojej niepowtarzalnej strukturze, która do złudzenia przypomina tradycyjną cegłę, pięknie ozdobią wnętrza, urządzone w różnego typu aranżacjach. Cegła jest bowiem materiałem o charakterze uniwersalnym, idealnie zatem wpisze się we wszystkie dostępne style, począwszy od klasycznego, poprzez rustykalny, na nowoczesnym skończywszy.

Jak widać mineralne płytki klinkierowe to rozwiązanie niezwykle elastyczne – na miarę potrzeb i czasów.

Jak powstają mineralne płytki klinkierowe?

Mineralne płytki klinkierowe, jak sama nazwa wskazuje, powstają z surowców mineralnych.

O to, jaki jest dokładny ich skład, zapytaliśmy eksperta, naszego rozmówcę z polskiego oddziału holenderskiej firmy Elastolith, która specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości mineralnych płytek klinkierowych:

Nasze płytki powstają z wyselekcjonowanych mieszanek piasków kwarcowych, stanowiących 93% zawartości ich składu i łączonych ze sobą przy użyciu najwyższej jakości żywic. Wszystkie surowce zaś łączy równie wysokiej jakości środek wiążący, oparty na bazie poliakrylu.

A czemu płytki Elastolith zawdzięczają swoje niepowtarzalne walory estetyczne?

Sekret tkwi nie tylko w wysokiej jakości materiałach pochodzenia naturalnego. Nasze płytki są wykańczane ręcznie, a zatem każda z nich jest jedyna w swoim rodzaju. Piękny ceglany kolor zaś uzyskiwany jest poprzez barwienie surowej masy pigmentami, powstającymi na bazie tlenków żelaza. Na koniec masa zabezpieczana jest przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV, dzięki czemu płytki zachowują swoją formę i kolor przez długie lata – tłumaczy nasz rozmówca.

Zalety mineralnych płytek klinkierowych

Płytki klinkierowe, oprócz niepodważalnych względów estetycznych, stanowią świetne rozwiązanie ze względów praktycznych. Posiadają one wiele zalet, które gwarantują ich trwałość. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy:

  • opisany wyżej naturalny i wysokiej jakości skład,
  • mrozoodporność,
  • paro-przepuszczalność,
  • nasiąkliwość ok. 3% (co w praktyce umożliwia czyszczenie płytek nawet przy pomocy myjek ciśnieniowych).

Ponadto ogromną zaletą płytek tego rodzaju jest ich łatwy montaż, który nie wymaga użycia żadnych specjalistycznych narzędzi oraz z powodzeniem może być przeprowadzony przez każdego z nas. Wystarczy bowiem podstawowa wiedza z zakresu majsterkowania.