filtr wodny
23 października 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Metody uzdatniania wody
5 (100%) / 1 głosów

Metody uzdatniania wody

Obecnie coraz częściej decydujemy się korzystać z urządzeń do uzdatniania wody. Jej jakość, pomimo iż publiczne zakłady wodociągowe zobowiązane są dostarczać nam czystą i bezpieczną wodę pitną, niestety bywa nie najlepsza. Częstym problemem bywa również twarda woda. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie metody uzdatniania wody wykorzystywane są najczęściej oraz na czym polegają.

Na czym polega proces uzdatniania wody?

Proces uzdatniania wody polega na dostosowaniu właściwości fizykochemicznych wody do wymagań wynikających z jej przeznaczenia. W naszym artykule, z uwagi na szerokie zastosowanie wody, skupimy się na wodzie pitnej i użytkowej w gospodarstwach domowych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Plast-Bud, dystrybutora m.in. urządzeń uzdatniających wodę: Jakość wody w krajach Unii Europejskiej reguluje szereg odpowiednich norm. Woda pitna musi posiadać odpowiedni skład fizykochemiczny, właściwą temperaturę oraz zapach i smak, który umożliwia jej swobodne spożywanie. Ponadto nie może zawierać składników barwiących i musi być wolna od patogenów, czyli zanieczyszczeń, bakterii oraz mikroorganizmów, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Jednakże woda nim dotrze do naszych kranów, przebywa długą drogę, m.in. przez instalacje wodno-kanalizacyjne. Te zaś niestety mogą ją zanieczyszczać.

Sposoby na uzdatnianie wody

Pośród dostępnych metod uzdatniania wody pitnej oraz użytkowej popularnie stosowane są takie rozwiązania jak filtry mechaniczne, stacje uzdatniania wody oraz filtry odżelaziające i odmanganiające.

  • Filtry mechaniczne

Często wodociągi komunalne dostarczają do naszych domów wodę z dużą zawartością chloru i niekorzystnymi parametrami. To zaś wpływa na jej akość, smak, zapach oraz inne właściwości. Skuteczną metodą uzdatniania wody jest zastosowanie mechanicznego filtra wody pitnej.

Filtry oczyszczają wodę oraz pomagają w utrzymaniu higieny całej instalacji wodnej. Zatrzymują niekorzystne dla naszego zdrowia zanieczyszczenia oraz chronią instalację przed awariami takimi jak niedrożne odpływy, zatkane zawory czy uszkodzone rury, które mogą wywoływać np. drobinki piasku czy opiłki żelaza (obecne w wodzie po remontach instalacji). Filtry zapobiegają również kapiącym kranom.

Pośród dostępnych na rynku rodzajów urządzeń popularne rozwiązania stanowią filtry mechaniczne z wkładem wymiennym, filtry z płukaniem oraz filtry specjalne. Filtry z wkładem sprawdzają się w domach, w których stopień zanieczyszczenia wody nie jest wysoki. Aby filtracja przebiegała prawidłowo, wkłady filtracyjne należy wymieniać co najmniej raz na pół roku.  W przypadku filtra z płukaniem, zebrane na nim zanieczyszczenia usuwane mogą być w procesie płukania wstecznego, ręcznego bądź automatycznego. Podobnie jak w przypadku filtrów z wkładem, płukanie należy przeprowadzać co najmniej raz na pół roku. Przy niestandardowych parametrach wody zaś najlepiej sprawdzają się filtry specjalne. Uzdatniają one wodę, która zawiera duże ilości azotanów, żelaza lub metali ciężkich.

  • Stacje uzdatniania wody

Stacje uzdatniania wody zalecane są przypadku potrzeby uzdatniania wody tzw. twardej. Twarda woda zawiera dużo jonów wapnia oraz magnezu i powoduje powstawanie kamienia. Stacje można z powodzeniem stosować w mieszkaniach, domach oraz kotłowniach. Pozwalają one na zmniejszenie zużycia proszku do prania oraz płynów do zmywania. Dzięki nim nie musimy używać soli ochronnych do zmywarek oraz środków zapobiegającym osadzaniu się kamienia do pralek. Stacje pozwalają również przedłużać żywotność wszystkich urządzeń, które mają kontakt z wodą takich jak: kotły c.o., grzejniki, instalacje hydrauliczne, pralki, zmywarki, czajniki etc. Umożliwiają także oszczędności związane z kosztami ogrzewania budynku, poprzez eliminację kamienia kotłowego w instalacji grzewczej. Wreszcie poprawiają smak wody oraz ułatwiają czyszczenie sanitariatów i towarzyszącej im armatury.

  • Filtry odżelaziające i odmanganiające

Woda podziemna charakteryzuje się tym, iż jest mniej zanieczyszczona związkami będącymi wynikiem działalności człowieka. Jednakże zawiera ona zwiększoną ilość manganu oraz żelaza. Nadmierna zawartość tych pierwiastków zaś zmienia barwę wody oraz wywołuje jej mętność. Uwodnione tlenki żelazowe i manganowe z kolei powodują rdzawe naloty na urządzeniach sanitarnych oraz armaturze.

Usuwanie żelaza oraz manganu odbywa się w procesie rozpuszczania tych związków do form, które już trudno rozpuścić, ale za to łatwo zatrzymać na drodze filtracji na odpowiednim złożu. O tym, jaki rodzaj złoża powinien być wykorzystany, decyduje m.in. skład fizykochemiczny wody. Ten zaś badają specjaliści. Jeśli zawartość żelaza oraz manganu jest bardzo wysoka, woda powinna być filtrowana w procesie dwustopniowym.

Proces filtracji odbywa się etapami. Rozpoczyna się od napowietrzania wody surowej, następnie w razie potrzeby ma miejsce korekta odczyny wody, a na końcu filtracja na odpowiednim złożu. W przypadku filtrów odżelaziających oraz odmanganiających należy pamiętać o tym, aby w zależności od materiału filtracyjnego, dobrać prawidłowy sposób płukania filtrów. Przy większych wydajnościach zaleca się stosowanie filtrów piaskowo-żwirowych.