drewno
1 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Metody obróbki drewna
Oceń post

Metody obróbki drewna

Drewno jest materiałem wykorzystywanym przez ludzi od tysięcy lat. Jest trwałe, szlachetne, łatwo dostępne i przede wszystkim łatwe w obróbce. Dzięki odpowiednim zabiegom można z drewna stworzyć właściwie wszystko. Jakie są metody obróbki drewna? W jaki sposób przygotowuje się je do użytku? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym krótkim artykule. Oto najważniejsze metody obróbki drewna.

Obróbka przemysłowa drewna

Drewno jest materiałem, wykorzystywanym przez człowieka niemal od zawsze. Jest użyteczne, piękne i ponadczasowe – doskonale współgra zarówno z nowoczesną, jak i z tradycyjną architekturą. Oczywiście, pod warunkiem, że zostało poddane odpowiedniej obróbce. Dziś, jednym z najczęściej stogowanych sposobów obróbki drewna, jest obróbka przemysłowa. Wykorzystuje się w niej różnego rodzaju maszyny oraz elektronarzędzia. Automatyzacja całego procesu pozwala na otrzymanie wielu niemal identycznych elementów. Takie metody obróbki drewna są też bardzo wydajne. Dlatego pozostają tak popularne. Wśród metod obróbki przemysłowej wymienić należy przede wszystkim frezowanie – czyli wycinanie rowków, ząbków i otworów, toczenie, a także gięcie – które jest możliwe tylko wtedy, kiedy drewno wcześniej zostało poddane działaniu pary wodnej. Nowoczesne maszyny do przemysłowej obróbki drewna znajdziemy w ofercie firmy Wood-Pamar P.P.H.U Marek Wojciechowski.

Inne metody obróbki drewna

Poza obróbką przemysłową, wciąż w przypadku drewna, wykorzystuje się też tradycyjną obróbkę ręczną – wiąże się ona jednak raczej z rzemiosłem artystycznym lub sztuką użytkową – tego rodzaju obróbka sprawdza się tylko przy produkcji na bardzo wąską skalę. Trzeba jednak pamiętać, że kunszt i poziom detali, jakie wykonane zostały ludzkimi rękami, znacznie przewyższają to, co mogą nam dziś zaoferować maszyny. Jednak też cena takiej obróbki drewna jest nieporównywalnie wyższa. Inną metodą obróbki drewna jest obróbka chemiczna. Nie ma ona na celu zmiany kształtu drewna. Zadaniem takiej obróbki jest wyodrębnienie z drewna różnych jego składników. Często błędnie obróbką chemiczną nazywa się też zabiegi mające na celu zwiększenie odporności i trwałości drewna – lakierowanie, impregnacje itd. Nie mieści się to jednak w ramach fachowej terminologii. Drewno, jako materiał budowlany i nie tylko, z pewnością jeszcze długo nie wyjdzie z użytku – na szczęście, dzięki obróbce przemysłowej, możemy je pozyskiwać szybko i niedrogo.