3 stycznia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Metody nawadniania ogrodów
5 (100%) / 1 głosów

Metody nawadniania ogrodów

Jeśli zgadzasz się, że ręczne podlewanie ogrodu jest zbyt czasochłonne, oznacza to, że musisz wdrożyć do swojego zielonego zakątka nowoczesne metody nawadniania. Dzięki tym systemom zapomnisz o ciężkiej konewce i przykrótkim wężu ogrodowym! Decydując się na nowoczesne rozwiązania, zapewnisz swoim roślinom regularne podlewanie, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Dowiedz się nieco więcej o systemach automatycznego nawadniania.

Podstawowe informacje o automatycznych systemach nawadniania

Wszystkie automatyczne systemy nawadniania składają się z urządzeń nawadniających, połączonych ze sobą przez podziemny system rur i zawiadywanych przez zainstalowany w budynku sterownik. Sygnały wysyłane przez sterownik do elektrozaworów pozwalają w pełni kontrolować dopływ wody do każdej sekcji ogrodu.

Jak zapewnia botanik ze :

Cały system automatycznego nawadniania ogrodów znajduje się pod ziemią i nie przeszkadza w bieżącej pielęgnacji ogrodu. Jeśli system połączony jest ze studnią, pozwala również na znaczną oszczędność.

Rodzaje urządzeń nawadniających

W zależności od rodzaju roślinności i kształtu nawadnianej sekcji ogrodu możemy zastosować kilka różnych urządzeń nawadniających:

  • zraszacze statyczne – najlepiej sprawdzają się przy nawadnianiu małych, nieregularnych sekcji ogrodu. Zraszają teren jednolitym płaszczem wody. Strumień wydobywający się z nieruchomego zraszacza może być jednak modyfikowany przez różne kształty dysz. Wyróżniany zarówno zraszacze wynurzalne, podnoszące się pod wpływem ciśnienia wody, jak i niewynurzalne, które zawsze pozostają ponad powierzchnią ziemi;
  • zraszacze turbinowe – pozwalają na swobodną regulację kąta i dostosowanie zasięgu wyrzutu wody. Pomagają precyzyjnie odmierzyć dawkę opadu nawadniającą dany fragment ogrodu. Świetnie sprawdzają się na terenach pagórkowatych. Ich działanie polega na powolnym obracaniu się wokół własnej osi i wyrzucaniu jednolitego, silnego strumienia wody;
  • mikrozraszacze – niezawodne w przypadku klombów i ogródków skalnych. Powstają przez połączenie cienkiego, wysokiego statywu, zwieńczonego głowicą nawadniającą, i głównej rury systemu nawadniającego mikrorurką. Zrasza rośliny delikatną mgiełką wodną;
  • linie kroplujące – składają się z cienkich przewodów wyposażonych w kroplowniki, z których sączy się woda. System ten doprowadza wodę bezpośrednio do korzeni, przez co uważany jest za najbardziej oszczędny. Przewody przykryte warstwą ziemi lub kory mogą pracować o każdej porze dnia, nawadniając warzywniki, rabaty bądź żywopłoty bez niebezpieczeństwa nadmiernego parowania wody.