zakup apartamentu
22 października 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Kupno apartamentu. Na co zwracać uwagę?
5 (100%) / 1 głosów

Kupno apartamentu. Na co zwracać uwagę?

Nieruchomości od niemal zawsze postrzegano jako jeden z najlepszych sposobów na lokatę kapitału. W ostatnim czasie szczególnie atrakcyjnym z tego punktu widzenia rozwiązaniem okazuje się zakup apartamentu – na własność, pod wynajem albo w celu łączenia obydwu funkcji. Na co (prócz oczywiście ceny) powinniśmy jednak zwracać uwagę, decydując się na podobną inwestycję?

Jednym z najważniejszych czynników jest lokalizacja danej nieruchomości. Jeśli myślimy o przeznaczeniu jej na wynajem długoterminowy, powinna znajdować się raczej w większym mieście. Sprawdzi się to również w przypadku najmu krótkoterminowego, zwłaszcza gdy konkretna miejscowość to zarazem duży ośrodek biznesowy. Prawdziwy boom przeżywają teraz jednak apartamenty usytuowane w regionach turystycznych. Można je bowiem zarówno wynajmować przyjezdnym, jak i uczynić bazą wypadową na własny urlop.

Wygodny wynajem

Deweloperzy oferujący tego rodzaju nieruchomości często świadczą też usługi, dzięki którym właściciel nie musi się już zajmować promocją lokalu pod wynajem ani zarządzaniem nim (np. sprzątaniem po każdym pobycie gości). Jest to bardzo wygodne zwłaszcza dla inwestorów, którzy na stałe mieszkają i pracują w innych rejonach kraju. Jeśli istnieje możliwość skorzystania z podobnej opcji, prawdopodobnie deweloper dysponuje również prognozą na temat potencjalnej stopy zwrotu inwestycji. Wynosi ona z reguły kilka procent w skali roku, ale zawsze warto o to dopytać.

Co znajdziemy w okolicy

Kolejna istotna kwestia to okoliczna infrastruktura. W pobliżu powinno być wystarczająco dużo miejsc parkingowych, a także lokali handlowych, usługowych czy gastronomicznych. Atutem będzie też obecność w niewielkiej odległości lokalnych atrakcji, placu zabaw dla dzieci czy strefy rekreacyjno-wypoczynkowej (baseny, sauny, siłownie). Niewątpliwie zwiększa to atrakcyjność apartamentu w oczach potencjalnych najemców, jak również podnosi po prostu jego rynkową wartość.

Wysoki standard

Podobne znaczenie ma standard wykończenia zarówno  samego mieszkania, jak i obiektu, w którym się ono znajduje. Warto rozglądać się zwłaszcza za apartamentowcami zaprojektowanymi jak luksusowe hotele, gdzie obowiązują podwyższone normy w zakresie m.in. monitoringu czy bezpieczeństwa pożarowego. Tak właśnie jest chociażby w przypadku nowo powstającego budynku Herkules Plaza w Świnoujściu. Położony w uzdrowiskowej dzielnicy kurortu, nieopodal lasu i zaledwie 300 m od jednej z najpiękniejszych plaż w Polsce, stanowi on w tej chwili jedną z bardziej atrakcyjnych inwestycji tego rodzaju.