kuchnia-nowoczesna
17 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Kuchnie klasyczne czy nowoczesne – na jaką aranżację się zdecydować?
5 (100%) / 1 głosów

Kuchnie klasyczne czy nowoczesne – na jaką aranżację się zdecydować?

Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby miała ona swój niepowtarzalny klimat oraz cieszyła oko zarówno gospodarzy, jak i odwiedzających ich gości. Nie da się jednak ukryć, że wybór mebli kuchennych nie należy do najłatwiejszych, biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych na rynku rozwiązań. Dlatego też nieodłącznym dylematem w tym przypadku jest decyzja – wybrać klasykę czy nowoczesność?

Nowoczesny styl w kuchni

Nowoczesność w kuchni to pojęcie bardzo szerokie. W odniesieniu do mebli kuchennych to właśnie ich wybór w największym stopniu określa zarówno styl i charakter tego pomieszczenia, jak i po części osobowość właściciela domu. Na kuchnie w stylu nowoczesnym decydują się bardzo często osoby żyjące dość dynamicznie, lubiące podążać za zmieniającą się modą oraz otwarte na nowości. Meble kuchenne tego typu charakteryzują się zazwyczaj minimalizmem. Fronty, które są zazwyczaj błyszczące, lakierowane lub wykonane z folii MDF, bez zbędnych frezów i ornamentów, cechuje prostota formy. Bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym w tych meblach jest szkło, metal oraz tworzywa sztuczne. Dopełnieniem całości jest oświetlenie LED, które w połączeniu z rezygnacją z uchwytów na rzecz ukrytych systemów otwierających sprawia, że wszystkie elementy tworzą efektowną całość, nadając temu pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru.

Nie należy zapominać, że meble do nowoczesnej kuchni to także odpowiednia kolorystyka. W tym przypadku dominuje tu przede wszystkim biel i szarości, a czasami także inne żywe kolory, a nawet czerń lub czerwień, które są ich dopełnieniem. Bardzo dużą zaletą kuchni nowoczesnej jest to, że sprawdza się ona praktycznie w każdym wnętrzu, zarówno dużym, jak i małym. Niemniej jednak wybierając meble kuchenne warto zwrócić się do doświadczonego sprzedawcy, takiego jak firma Rustikal Meble kuchenne, salonowe i sypialnie, który doradzi oraz pomoże dobrać odpowiednie dla nas rozwiązanie.

A może jednak klasyka?

Podobnie jak w przypadku nowoczesnego stylu w kuchni, tak i meble klasyczne mają ogromną rzeszę swoich zwolenników. Takie rozwiązanie przyciąga najczęściej miłośników tradycyjnych wnętrz z niepowtarzalnym klimatem. W tym przypadku rządzą stonowane i naturalne barwy w jasnych i delikatnych odcieniach bieli, beżu i brązu. Stylowa kuchnia charakteryzuje się zazwyczaj bogatym wzornictwem oraz wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień, szkło. W przeciwieństwie do nowoczesnych rozwiązań, które stawiają na minimalizm, tu niezmiernie ważne są detale, takie jak na przykład szklane witryny, ciekawe uchwyty np. z mosiądzu i klasyczne oświetlenie. Podobnie jest w przypadku frontów kuchennych, które posiadają eleganckie wzory, zdobienia, witraże lub ornamenty. Warto pamiętać, że pod względem funkcjonalności kuchnie w stylu klasycznym w najmniejszym stopniu nie ustępują tym nowoczesnym, a co za tym idzie nie ma problemu z zastosowaniem niezbędnych wewnętrznych systemów ułatwiających organizację pracy. Dodatkowo dopełnieniem mebli w klasycznej kuchni jest sprzęt AGD w stylu retro.

Zarówno nowoczesna, jak i klasyczna – odpowiednio zaprojektowana i wyposażona kuchnia to ozdoba każdego domu. Niemniej jednak jest to inwestycja, którą warto przeanalizować, tak aby przez wiele lat stanowiła ona miejsce, gdzie z przyjemnością będziemy przebywać i przygotowywać posiłki w gronie najbliższych.