dach-kopertowy
13 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Kilka porad związanych z wykonaniem dachu kopertowego
5 (100%) / 1 głosów

Kilka porad związanych z wykonaniem dachu kopertowego

Dach kopertowy, inaczej nazywany również czterospadowym, jest bardzo popularnym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych. Tego typu zwieńczenie domów jest tak często wykorzystywane, gdyż pasuje zarówno do domów zaprojektowanych w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Co trzeba wiedzieć decydując się na wykonanie dachu kopertowego?

Dach kopertowy – odporny, atrakcyjny i tani?

Niewątpliwą zaletą dachu czterospadowego jest jego konstrukcja. Dzięki niej dach kopertowy jest bardziej odporny na działanie czynników atmosferycznych niż np. dach wielospadowy. Takie wykończenie dachu umożliwia szybkie spływanie deszczu, niezaleganie śniegu oraz odporność na silny wiatr. Tym samym podczas projektowania dachu nie trzeba skupiać się na wybraniu masywnej więźby, której koszt jest wyższy od standardowej. Dach czterospadowy według wielu właścicieli jest też bardzo atrakcyjnym typem wykończenia. Dach kopertowy można wyposażyć w ozdobne lukarny, ciekawym elementem są również okna połaciowe. Jedne i drugie są nie tylko bardzo dekoracyjne, ale również tańsze niż ich odpowiedniki w dachach wielospadowych.

Wykonanie dachu kopertowego a jego pokrycie

Warto podkreślić, że wykonując dach kopertowy należy zwrócić uwagę również na wybranie materiałów na jego pokrycie. Dach czterospadowy ma wiele kątów ostrych, przez co do pokrycia sprawdzą się najlepiej gont, dachówka i wióry. Należy pamiętać, że gdy wybieramy małe elementy, przekłada się to na mniejsze straty materiału – podkreśla specjalista z firmy Panorama Dachów z Warszawy.

Należy zdawać sobie sprawę, że używając np. blachodachówki lub blachy w dużych arkuszach, wykonawca musi liczyć się z wieloma odpadami. Poza tym dochodzą również dodatkowe wydatki, takie jak koszt dużej liczby gąsiorków.

Czy dach kopertowy ma jakieś wady?

Decydując się na wykonanie dachu czterospadowego, należy również pamiętać o jego wadach. Największą z nich jest konieczność doświetlenia poddasza, które bez tego nie będzie nadawało się do użytkowania. W porównaniu np. z dachem dwuspadowym, w dachu kopertowym nie jest możliwy montaż okien pionowych. Dlatego też już na etapie projektowania należy zaplanować wykonanie doświetlenia takiego jak okna dachowe lub lukarny. Są to rozwiązania czasochłonne, jednak odpowiednie wykonanie umożliwia komfortową adaptację poddasza. Ponadto warto pamiętać o tym, że dach kopertowy zajmuje więcej powierzchni użytkowej niż dachy innego typu np. dach dwuspadowy.