6 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Kiedy jest dobry czas na zakup mieszkania?
5 (100%) / 1 głosów

Kiedy jest dobry czas na zakup mieszkania?

Żeby trafić na najlepsze ceny mieszkań, trzeba bacznie śledzić zmiany na rynku nieruchomości. Przeważnie głównym czynnikiem zakupu jest stabilna i dobra sytuacja finansowa nabywcy. Ma ona wpływ na udzielenie kredytu i wielkość rat. Warto dowiadywać się o cenach nowych mieszkań już wtedy, gdy deweloper ogłosi sprzedaż. W ten sposób można trafić na dobrą okazję.

Czy pora roku ma znaczenie?

Oględziny i zakup mieszkań najczęściej dokonuje się na przestrzeni wiosny i lata. Słoneczna pogoda, długi dzień i otoczenie zieleni sprawiają, że wybrane lokale można zobaczyć od najlepszej strony. Jednak podczas deszczu można osobiście sprawdzić, czy woda nie przecieka i jaki hałas generują okna od opadów. Zima to z kolei dobry sposób na to, by wykryć usterki, które mogłyby wystąpić przy niskich temperaturach. Wtedy też sprawdzimy temperaturę w każdym pomieszczeniu. Każda pora roku ma swoje zalety, dlatego nie warto skupiać się na zakupie mieszkania tylko w wybranych miesiącach. Można jednak tak umawiać spotkania, by nieruchomość zobaczyć o różnych porach dnia. W ten sposób wybadamy, jak bardzo będą oświetlone poszczególne pomieszczenia.

Wysokość cen na rynku nieruchomości

Ceny mieszkań zależą od wielu czynników. Podwyższająca się stopa życiowa sprawia, że zapotrzebowanie na mieszkania wciąż jest duże, dlatego w najbliższym okresie ceny nie będą niższe. Jednak w porównaniu do poprzednich lat, po gwałtownym wzroście nastąpił okres stabilizacji. Według prezesa NBP, jeśli nie nastąpią żadne poważne problemy gospodarcze, nie powinno dojść do podwyżek stopy procentowej w 2019 i 2020 roku. Oznacza to, że raty kredytu także nie pójdą w górę. Oszacowanie sytuacji na rynku nieruchomości pozwala na podjęcie decyzji co do zakupu mieszkania. Trzeba jednak uwzględnić także osobiste zdolności pieniężne.

Możliwości finansowe nabywcy

Osoba, która decyduje się na zakup mieszkania, musi najpierw sprawdzić, na jaką nieruchomość może sobie pozwolić. Wzięcie kredytu wiąże się ze sprawdzeniem przez bank możliwości finansowych. Składa się na to regularna wypłacalność wynagrodzenia, stabilna umowa oraz na tyle wysokie przychody, by pomimo comiesięcznych wydatków, były w stanie pokryć ratę. Ekspert pracujący w firmie EKO-BUD Deweloper mówi:

Zakup mieszkania wymaga także wkładu własnego, który najmniej może wynosić 10%. Jednak najkorzystniejsze transakcje są wtedy, gdy wkład własny wynosi 20%. Wiąże się to z lepszym oprocentowaniem i mniejszą ratą kredytu.