kamień
26 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Kamień polny jako materiał ogrodzeniowy
5 (100%) / 1 głosów

Kamień polny jako materiał ogrodzeniowy

Ogrodzenia z kamienia są trwałe i efektowne zarazem. Ponadto nie wymagają konserwacji i skutecznie oddzielają dom od światła. Czasami dodatkowo wplata się w niej przęsła z drewna czy metalu lub robiąc ozdobne otwory. Kamienne ogrodzenia trzeba jednak dopasować do elewacji domu i elementów tzw. architektury ogrodowej. Od jakiegoś czasu coraz częściej do ich budowy wykorzystuje się kamień polny.

Niepowtarzalność

Kamień polny to materiał coraz częściej spotykany w ogrodzeniach. Za sprawą różnorodności barw powstają z niego budowle niepowtarzalne. W tym przypadku znaleźć można naprawdę niezwykle barwy, gdyż odłamki skalne przyciągnięte przez lodowiec pochodzą z różnych formacji skalnych. Doskonale prezentują się one przede wszystkim w murach cyklopowych. Warto jednak pamiętać, że przy pomocy kamienia polnego można wybudować kilka różnych rodzajów ogrodzeń. W tym przypadku znaczenie ma sposób ich osadzenia w murze.  Duży wybór, wraz z ilustracjami poglądowymi, znajdziemy na stronach odpowiednich firm, np. na stronie www producenta ogrodzeń betonowych i kamiennych Euro Płot.

Mury dzikie

Dość dużą popularnością cieszą się tzw. mury dzikie, które wykonuje się z kamieni polnych o różnej wielkości. Są one układane nieregularnie. Przestrzenie między większymi kamieniami wypełnia się mniejszymi okazami. Ponadto w poprzek muru układane są kamienie dłuższe, które stabilizują całą konstrukcję. Z kamieni polnych z przyciosaną powierzchnią układa się też tzw. mury cyklopowe. W tym przypadku kamienie są układane nieregularnie, ale tak, aby szczelnie wypełniały lico muru i przylegały do siebie jak największymi powierzchniami. Dobrze jest, gdy kamienie są ułożone w ten sposób, aby w jednym punkcie muru łączyły się maksymalnie trzy spoiny.

Konieczny fundament

Ogrodzenia z kamienia polnego są ciężkie i dość masywne. Z tego powodu powinno się je osadzać na fundamencie sięgającym poniżej poziomu zamarzania gruntu, a więc w granicach od 80 do 120 cm. W przypadku gleb piaszczystych może być to jedynie 60 cm. Oprócz tego, co około 10-15 cm należy wykonać dylatację ogrodzenia – szczelinę biegnącą w poprzek fundamentu. Dylatacja zapobiega procesowi pękania muru, co spowodowane może być nierównomiernym osadzaniem się gruntu. Impregnacja kamieni polnych, tak jak i wszystkich innych, nie jest potrzebna, gdyż ładnie się one starzeją. Czasami stosuje się jednak specjalne preparaty, które zapobiegają ich zarastaniu przez glony czy mchy. Wówczas w głąb ogrodzenia nie wnikają żadne zanieczyszczenia.