wyposażenie biura
16 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie kolory najlepiej się sprawdzą w przestrzeniach biurowych?
5 (100%) / 1 głosów

Jakie kolory najlepiej się sprawdzą w przestrzeniach biurowych?

Pracodawcy w Polsce coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego, że otoczenie, w którym pracownicy spędzają większość dnia, wpływa na ich wydajność, a więc również na prosperowanie firmy. Stąd rosnące zainteresowanie tematyką aranżacji wnętrz biurowych. Ważne czynniki to tutaj m.in. ergonomiczne meble i odpowiednie oświetlenie, ale też dobór właściwej kolorystyki, o którym piszemy niżej.

Wpływ kolorów na samopoczucie czy zdolność koncentracji jeszcze do całkiem niedawna mógł uchodzić za swego rodzaju wymysł, nieznajdujący potwierdzenia w faktach. Niemniej to, co przez wielu było przeczuwane już od tysięcy lat (np. w tradycji chińskiej), doczekało się weryfikacji przez niezależne zespoły poważanych naukowców. Warto wykorzystać w praktyce wnioski, do których doszli.

Ożywienie w zestawieniach

Po pierwsze więc: monotonne kolorystycznie wnętrza się nie sprawdzają. Aby zapobiec znużeniu pracowników, dobrze jest zestawiać ze sobą różne odcienie, czasami nawet mocno kontrastujące. Z drugiej strony uważać trzeba jednak na połączenia barw tzw. dopełniających, czyli np. zieleni z czerwienią albo błękitu i oranżu, mogą bowiem zanadto męczyć.

Kolor a charakter pracy

Podobną ostrożność należy zachować w przypadku dużych plam jaskrawego koloru. Pojedyncze jego akcenty z pewnością ożywią i rozjaśnią wnętrze utrzymane w stonowanych odcieniach – tutaj z kolei pamiętajmy jednak, że to, co sprawdzi się w pokoju copywriterów, niekoniecznie będzie wspierać pracę działu IT czy analiz. O ile bowiem nasycona czerwień, żółć lub pomarańcz pobudzają kreatywne myślenie, sprzyjając burzom mózgów i podejmowaniu decyzji, o tyle mogą rozpraszać i wprowadzać rozdrażnienie tam, gdzie potrzeba przede wszystkim skupienia.

Temu ostatniemu sprzyjają barwy chłodne, odcienie szarości i błękitu. Kojarzą się też one z profesjonalizmem, wzbudzają zaufanie i uspokajają. Można je więc zastosować np. także w recepcji. Jeśli natomiast wolimy, by panowała w niej bardziej przytulna, kojąca atmosfera, postawmy raczej na beże i brązy. Unikajmy ich za to w przestrzeni do pracy umysłowej, ponieważ mogą działać zbyt odprężająco, a nawet usypiać…

Ciemne czy jasne?

Ciemne kolory i czerń mogą nieco przytłaczać, są jednak chętnie wybierane do gabinetów dyrektorskich, gdzie podkreślają prestiż, stymulując zarazem koncentrację. Pamiętajmy, że na ciemnych meblach szybciej będzie widoczny kurz.

Meble jasne natomiast dodadzą lekkości w przestrzeniach o charakterze open space – mówi specjalista z zajmującej się aranżacją wnętrz firmy Interbiuro.

 

Szanuj zieleń

Zielone akcenty, najlepiej w postaci żywych roślin, podnoszą witalność pracowników i pomagają regenerować siły. W dużych ilościach zieleń jednak działa zbyt uspokajająco, demotywując pracowników. Dobrym rozwiązaniem jest więc wykorzystanie jej w pokojach przeznaczonych do wypoczynku, o których obecność w przestrzeni biurowej polskie firmy dbają coraz częściej.