pompa-ciepla
22 października 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Jaki sposób ogrzewania wybrać w przypadku braku sieci gazowej?
5 (100%) / 1 głosów

Jaki sposób ogrzewania wybrać w przypadku braku sieci gazowej?

Spalanie gazu to w Polsce dość popularna forma ogrzewania domów – jest wygodne, wydajne i przyjazne środowisku. Niestety, aby móc z niego korzystać najoptymalniejszym rozwiązaniem jest podłączenie się do sieci gazowej – nie wszędzie jest to możliwe, przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Na szczęście istnieje wiele alternatywnych rozwiązań. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Nie masz dostępu do sieci? Kup zbiornik

Jeśli w pobliżu naszego domu nie przebiega sieć gazowa, a mimo to nie chcemy rezygnować z ogrzewania gazem, możemy zainwestować we własny zbiornik gazu płynnego, który umieścimy na naszym podwórku. Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach oraz niedogodnościach. Przede wszystkim zbiornik powinien być ustawiony w stosownej odległości od innych budynków, dlatego nie nada się na małe podwórka. Ponadto musimy pamiętać o jego regularnym uzupełnianiu.

Pompy ciepła

Ta stosunkowo młoda technologia zdobywa coraz większą popularność. Powód? Przede wszystkim minimalne koszty uzyskania ciepła i praktycznie zerowy wpływ na środowisko naturalne. Pompy ciepła to urządzenia, które same w sobie nie wytwarzają energii cieplnej, lecz – zgodnie ze swą nazwą – przepompowują ją z jednego obiegu, nazywanego źródłem dolny, do obiegu ogrzewania, nazywanego źródłem górnym. Źródłem dolnym nazywamy rozległą, złożoną z wypełnionych specjalnym płynem rurek instalację, którą zakopuje się w ziemi, umieszcza w zbiorniku wodnym bądź wystawia na powietrze. Krążący po instalacji płyn stopniowo ogrzewa się od otoczenia i przekazuje ciepło do pompy ciepła, skąd trafia ono do instalacji grzewczej wewnątrz domu. Tego typu rozwiązania znajdziemy w ofercie firmy Inside – przedstawiciela marki Viessmann.

Kotły na paliwa stałe

Mimo podkreślania szkodliwości węgla dla środowiska naturalnego, paliwo to jest wciąż bardzo popularne w Polsce. Obecnie obowiązujące normy wprowadzają podział nowych kotłów do spalania paliw stały na trzy klasy – 3, 4 oraz 5 – które muszą spełniać bardzo wyśrubowane wymogi pod względem wydajności oraz ekologiczności spalania. Kotły klasy 5 to urządzenia najefektywniejsze pod tym względem – ich wydajność wynosi niemniej niż 88%, zaś emisja pyłów zawartych w spalinach nie przekracza 40/mg3. Kotły tej klasy zasilane są zwykle ekogroszkiem bądź pelletem – można je wyposażyć w zasobniki i podajniki, które kontrolują pobór paliwa i w ten sposób pozwalają zminimalizować koszt ogrzewania.

Inne rozwiązania

Ogrzewanie domu można wspomagać różnymi rozwiązaniami, których zadaniem jest minimalizowanie kosztów. Do takich rozwiązań zaliczamy coraz częściej stosowanie kolektory słoneczne, które pobierają energię cieplną z promieniowania słonecznego i w ten sposób wspomagają ogrzewanie wody użytkowej, oraz rekuperatory, pozwalające odzyskać część ciepła, które wraz z zanieczyszczonym powietrzem ulatuje z budynku przez kanały wentylacyjne.