projekt-domu
29 czerwca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zaadaptować projekt domu do działki?
5 (100%) / 1 głosów

Jak zaadaptować projekt domu do działki?

Wybór projektu to ważny, ale nie ostateczny krok do budowy wymarzonego domu. Gotowy projekt należy bowiem jeszcze zaadaptować do działki, na której będziemy budować. Adaptacja projektu domu jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę, a więc do wcielenia swoich marzeń i planów w życie. Na czym dokładnie polega adaptacja projektu do działki i co warto na ten temat wiedzieć?

Adaptacja projektu – co to znaczy?

Wbrew pozorom wybór projektu domu to dopiero początek długiej drogi do zamieszkania we własnych „czterech ścianach”. Jeśli zdecydowaliśmy się na projekt gotowy, kolejnym krokiem będzie jego adaptacja, czyli mówiąc w skrócie dostosowanie uniwersalnej propozycji do warunków lokalnych oraz preferencji inwestora.

Taka indywidualizacja projektu z jednej strony sprawia, że staje się on zgodny z prawem i normami budowlanymi określonymi dla danego terenu, a z drugiej lepiej spełnia oczekiwania inwestora i jest dopasowany do jego potrzeb i możliwości. – Tłumaczy przedstawiciel Biura Projektowo-Usługowego Archicons z Lublina. – Przede wszystkim należ tu wziąć pod uwagę wytyczne zawarte w miejscowym planie zagospodarowania lub, jeśli taki nie został dla danej działki przewidziany, w decyzji o warunkach zabudowy. Ponadto istotne znaczenie w adaptacji projektu ma wielkość działki i jej położenie względem stron świata, a także czynniki, takie jak warunki gruntowe, strefy obciążeń konstrukcyjnych, np. warunki wiatrowe i śniegowe. To wszystko determinuje szczegóły dotyczące realizacji projektu, m. in. wielkość domu i wysokość kondygnacji, rodzaj użytych do budowy materiałów, sposób konstrukcji poszczególnych elementów, zwłaszcza fundamentów i dachu.

Etapy adaptacji projektu domu do działki

Co dokładnie składa się na adaptację projektu? Osoba adaptująca projekt, czyli profesjonalny architekt posiadający stosowne uprawnienia i przynależący do Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa, odpowiada za:

  • Wykonanie planu zagospodarowania terenu – plan ten obejmuje projekt budynku naniesiony na mapę geodezyjną działki wraz z przyłączami mediów i instalacji;
  • Wprowadzenie zmian w projekcie na życzenie inwestora – mowa tu o zmianach adaptujących projekt do indywidualnych oczekiwań inwestora;
  • Dostosowanie projektu domu do wytycznych wynikających z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub, w przypadku braku planu, z decyzji o warunkach zabudowy.

W procesie adaptacji projektu do działki architekt określa warunki posadowienia domu, oszacowuje obciążenia konstrukcyjne i dostosowuje projekt do stref klimatycznych. Ponadto specjalista ten doradza w skompletowaniu dokumentacji uprawniającej do uzyskania pozwolenia na budowę, o które można ubiegać się po adaptacji projektu i tym sposobem rozpocząć budowę wymarzonego domu.