oswietlenie-mebli-kuchennych
6 czerwca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wybrać dobre oświetlenie meblowe?
5 (100%) / 2 głosów

Jak wybrać dobre oświetlenie meblowe?

Wprowadzenie na rynek oświetlenia typu LED znacznie poszerzyło możliwości rozświetlania domowego wnętrza. Pozwala ono na precyzyjne i bardzo estetyczne doświetlenie elementów takich jak: wnętrza szaf i szuflad, krawędzie mebli czy blaty kuchenne i łazienkowe. Wybór oświetlenia meblowego jest spory. Jak je dobrać, aby efekt był funkcjonalny i piękny?

Funkcje oświetlenia meblowego

Oświetlenie meblowe pełni dwojaką funkcję. Pierwsza to funkcja praktyczna – doświetlenie ciemnych wnętrz szaf pozwala lepiej widzieć, co się w nich znajduje. Światło może też usprawniać wykonywanie codziennych obowiązków na blatach w kuchni i łazience.

Druga jest funkcja estetyczna. Rozsądnie ulokowane oświetlenie meblowe pozwala budować piękne efekty wizualne, np. przy dolnych krawędziach mebli. Światło podkreśli linie umeblowania i wyeksponuje jego zalety. Warto je uwzględnić na etapie projektowania wnętrza. Można też wykorzystać oświetlenie meblowe do tego, aby prosto i tanio odmienić aranżację i nadać jej nowoczesny charakter.

Rodzaje i dobór oświetlenia meblowego

Oświetlenie meblowe jest przystosowane do montażu na poszczególnych elementach wyposażenia. O przedstawienie dostępnych rozwiązań poprosiliśmy eksperta z firmy Alan z Bydgoszczy:

Oświetlenie meblowe to przede wszystkim taśmy LED, które można stosować zarówno wewnątrz mebli, jak i na zewnątrz. Aby właściwie je zamocować i osłonić, a także rozproszyć światło, potrzebne są profile LED. Oprócz oświetlenia w postaci taśm dostępne jest także oświetlenie punktowe, czyli pojedyncze żarówki LED-owe w osłonkach, które wbudowuje się w meble, aby nie odstawały od powierzchni. W ten sposób uzyskuje się dyskretnie zamontowane, estetyczne i łatwe w czyszczeniu źródła światła.

Taśmy i punkty LED różnią się nie tylko kształtem, ale też światłem, jakie dają. Taśmy tworzą delikatną poświatę i są przydatne przede wszystkim jako dekoracja. Nie rozświetlają intensywnie, ale w zupełności wystarczają do oświetlenia wnętrza szaf i szuflad. Pięknie wyeksponują też ozdoby na półkach i regałach np. w salonie, a przy tym ich światło nie będzie nadmiernie rozpraszało nastrojowego półmroku. Mogą także pomocniczo doświetlać blaty kuchenne, szczególnie gdy zastosujemy taśmę LED przy górnej i dolnej krawędzi mebli.

Meblowe oświetlenie punktowe może służyć w pierwszej kolejności jako oświetlenie funkcjonalne, bo daje mocniejsze i ukierunkowane światło. Sprawdza się jako oświetlenie blatów – ulokowane bezpośrednio nad nimi zapewni odpowiednią ilość światła. Może mieć walory dekoracyjne, oświetlając mocne punkty aranżacji, podkreślając jej atuty, a także ukrywając niedociągnięcia.

Zarówno taśmy, jak i punktowe oświetlenie LED jest dostępne w wielu kolorach – od neutralnej bieli po odważniejsze odcienie – zimne światło niebieskie albo energetyzującą czerwień. Można więc dobierać je do stylu wnętrza i własnych potrzeb.