przygotowania-do-siat
23 listopada 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Jak przygotować się do Świąt, czyli planowanie bez stresu
5 (100%) / 1 głosów

Jak przygotować się do Świąt, czyli planowanie bez stresu

Czas przed Bożym Narodzeniem bywa stresujący, dlatego już teraz warto pomyśleć, jak zapanować nad przedświątecznym rozgardiaszem. Zamieszanie spowodowane natłokiem zadań do wykonania można opanować prostymi sposobami. Dowiedz się, jak uporządkować świąteczne obowiązki i co zrobić, by przygotowania do Świąt obeszły się bez nerwów i w przyjemnej atmosferze. 

Planuj, planuj i jeszcze raz planuj

Jeśli chcesz, by wszystko wyszło idealnie i było zapięte na ostatni guzik, musisz rozplanować swoje działania. Już teraz zastanów się, co po kolei musisz zrobić. Przygotuj sobie listę świątecznych zakupów – produktów spożywczych, dekoracji, prezentów.

Pamiętaj, jednak, by rozpisać plan z głową i nie bierz na siebie zbyt dużo obowiązków. Zawsze możesz skorzystać z pomocy innych, więc nie obawiaj się prosić o wsparcie swoich najbliższych. Również oni mogą wziąć udział w świątecznych przygotowaniach.

Jeśli mimo wsparcia rodziny nadmiar spraw do załatwienia cię przerasta i nie masz pomysłu, jak to wszystko spiąć w jedną całość, skorzystaj z pomocy gotowych planerów. Planowanie ułatwić może nasz Planer Świąteczny. Planer sprawi, że uporządkujesz wszystkie zadania i na pewno o niczym nie zapomnisz. Znajdziesz  w nim ciekawe inspiracje i podpowiedzi, m.in. gotowy szablon na piękny Kalendarz Adwentowy.

Trzymaj się opracowanego planu

Plan gotowy, więc czas na jego realizację. Pamiętaj, by robić kolejne zadania zgodnie z wyznaczonym rozkładem. Jeśli zaczniesz przekładać obowiązki na kolejne dni, może się okazać, że cały świąteczny plan legnie w gruzach. Niestety często nawet mimo skrupulatnego planowania po drodze wpadają dodatkowe rzeczy do zrobienia.

Jeśli musisz zrobić coś ważnego, czego wcześniej nie dało się przewidzieć, spróbuj dodać zadanie do listy, ale nie przestawiaj całego planu do góry nogami. Inaczej wpadniesz w panikę i nie zdążysz zrealizować swoich postanowień. Skup się na najważniejszych sprawach i postaraj się wykonać je jak najlepiej.

Zamień obowiązki w przyjemności

Wybór świątecznych dekoracji może przyprawić o zawrót głowy. Co roku zastanawiasz się, czy lepiej zdecydować się na złoto i czerwień czy może srebro i granat? Kupić bombki klasyczne czy może w kształcie renifera i Świętego Mikołaja? A może zamiast biegania po sklepach i kompletowania świątecznych zestawów wykonasz dekoracje samodzielnie.

To wcale nic trudnego, a w przygotowywanie ozdób możesz zaangażować całą rodzinę i przyjaciół. Wspólne tworzenie dekoracji to sama frajda, a późniejsze podziwianie efektów na pewno sprawi wszystkim wiele radości. Samodzielnie wykonane ozdoby to również świetny pomysł na prezent. Na pewno taki podarunek od serca spodoba się każdemu.

Możesz zaangażować najbliższych w przygotowywanie potraw i ciast. Wspólne pieczenie pierniczków, a później ich dekorowanie, to świetny pomysł na spędzenie przyjemnych chwil razem oraz czas na rozmowę. Ozdabianie pierników kolorowymi posypkami spodoba się szczególnie najmłodszym.

Znajdź czas tylko dla siebie

Przedświąteczny czas bywa nerwowy, więc warto zatroszczyć się o dobre samopoczucie. W przedświątecznym okresie znajdź czas na spacer, a w zimowy wieczór obejrzyj ulubiony film z kubkiem gorącej czekolady lub aromatycznej herbaty z dodatkiem korzennych przypraw.

Podczas przygotowań zadbaj również o swój wygląd. Umów się do fryzjera i kosmetyczki, a w czasie świątecznych porządków przejrzyj garderobę. Dawno nieużywane ubrania oddaj lub wyrzuć i wybierz się na zakupy.