nagrzewnica powietrza
16 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Jak działają nagrzewnice powietrza?
5 (100%) / 1 głosów

Jak działają nagrzewnice powietrza?

Nagrzewnice powietrza to niewielkie, przenośne urządzenia, służące do ogrzewania pomieszczeń o zróżnicowanych powierzchniach, takich jak magazyny, szklarnie, place budowy czy stacje diagnostyczne. Ze względu na rodzaj paliwa, jakim są zasilane, dzielą się na olejowe, elektryczne, wodne, zasilane paliwami stałymi oraz gazowe. Chociaż efekt ich pracy jest taki sam, każde z urządzeń działa nieco inaczej. Przekonaj się, jak.

Nagrzewnice powietrza wykorzystuje się głównie do ogrzewania hal, obiektów inwentarskich, warsztatów, stacji wulkanizatorskich, namiotów oraz kościołów. Służą pomocą tam, gdzie instalacja grzewcza nie może być założona lub została uszkodzona, a ciągłość grzania musi być zachowana. Ich zaletami jest możliwość natychmiastowego rozpoczęcia pracy, łatwość obsługi, a także łatwość serwisowania. Jak działają poszczególne rodzaje?

Nagrzewnice wodne

Stosunkowo najmniej popularne, nagrzewnice wodne podgrzewają powietrze za pomocą aluminiowego wymiennika, przez który przepływa gorąca woda. Energia cieplna przekazywana jest następnie przez lamele i w ten sposób powietrze uzyskuje wyższą temperaturę.

Nagrzewnice olejowe

Ten rodzaj nagrzewnic powietrza jest obecnie urządzeniem o najlepszym stosunku jakości do jego ceny. Źródłem ciepła jest w nich olej opałowy, który jest wtryskiwany przez dyszę paliwową prosto do komory spalania, przez co powietrze jest podgrzewane przez wymiennik ciepła. Ten rodzaj nagrzewnic dzieli się na nagrzewnice z system odprowadzania spalin na zewnątrz i bez tego systemu. Pierwsze to nagrzewnice wymiennikowe, posiadające zamkniętą komorę spalania, przez co spaliny nie mieszają się z ogrzewanym powietrzem. Bezwymiennikowe z kolei nie posiadają wymiennika, a powietrze przez nie przepływające ogrzewane jest bezpośrednio przez płomień ze spalanego paliwa, przez co powietrze łączy się bezpośrednio ze spalinami.

Nagrzewnice gazowe

Ten rodzaj nagrzewnic bardzo dobrze sprawdza się min. w tunelach foliowych. Trzeba jednak pamiętać, że koniecznym warunkiem ich instalacji będzie prawidłowa wentylacja pomieszczenia. Są najbardziej uniwersalne, służą bowiem także do suszenia, rozmrażania, utrzymywania dodatkowych temperatur, a także stanowią źródło dwutlenku węgla, w przypadku długotrwałego przechowywania produktów roślinnych. Są wysoce efektywne, wygodne w obsłudze, mocne i wytrzymałe. Zasada ich działania opiera się na procesie spalania gazu propan-butan w otwartej komorze, gdzie powietrze zasysane przez wentylator jest ocieplane. Następnie jest ono wydmuchiwane z nagrzewnicy. Urządzenia te wytwarzają czyste, ciepłe powietrze, a dzięki regulacji mocy, zużytkowanie gazu można ograniczyć do niezbędnego minimum. Wszystkie rodzaje nagrzewnic znajdziemy w ofercie renomowanych sklepów, takich jak sklep MARAX, proponujących swoim klientom kompleksowe systemy klimatyzacji, wentylacji oraz ogrzewania.

Nagrzewnice elektryczne działają z kolei dzięki wbudowanym w nie elementom grzejnym PTC, a te na paliwa stałe, jak na przykład drewno, dzięki rurowemu wymiennikowi ciepła, ogrzewanego przez spalające się paliwo. Następnie wentylator przetłacza przez nie powietrze, wskutek czego temperatura powietrza wzrasta. Dodatkowo ciepło jest oddawane przez obudowę urządzenia.

Nagrzewnice powietrza są doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie musimy albo dogrzać pomieszczenie, albo całkiem je ocieplić, z powodu, na przykład awarii sieci ciepłowniczej.