26 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać odpowiednie drzwi kominkowe?
5 (100%) / 1 głosów

Jak dobrać odpowiednie drzwi kominkowe?

Niemal każdy dom, który teraz stawiamy, można wyposażyć w kominek. Podłączamy go do komina, przez który wydostają się spaliny. W zdecydowanej większości decydujemy się na kominek zamknięty, wyposażony w drzwi kominkowe. Stanowi on nie tylko doskonałe źródło ciepła, ale również ładną, klimatyczną ozdobę. Kominek buduje wyjątkowy nastrój. Kiedy chcemy mieć kominek również we własnym domu, musimy zastanowić się, gdzie go ulokujemy, pamiętając by znajdował się jak najbliżej przewodu kominowego. Ważną decyzją jest także wybór odpowiednich drzwi kominkowych.

 Sposób otwierania drzwi kominkowych

Wybierając drzwi kominkowe, powinniśmy zadecydować o sposobie ich otwierania. Te montowane na zwykłych zawiasach mogą się otwierać w prawo lub lewo. Sprawdźmy, która ze stron będzie dla nas wygodniejsza. Może dostęp do kominka ze jednej ze stron będzie utrudniony, bo postawimy obok niego fotel? Zastanówmy się, jakie mamy plany, najważniejsza jest nasza wygoda.

Jeżeli nie jednostronne, można zdecydować się na dwudrzwiowe wkłady do kominka, które otwierają się na obie strony. Ich zdecydowaną zaletą jest potrzeba mniejszej ilości przestrzeni. Często jest to kluczowy atut, który decyduje o naszym wyborze. Kiedy miejsca jest naprawdę mało albo nie chcemy tracić go na drzwiczki, powinniśmy wybrać drzwi harmonijkowe. Składają się na cztery części, stąd są naprawdę wygodne w użytkowaniu.

Ostatnim rodzajem drzwi są drzwi chowane pod palenisko, które unoszą się pionowo albo przesuwają za palenisko. Niestety, takie drzwi nie należą do najtańszych rozwiązań. Z drugiej strony, pozwalają używać kominka w dwojaki sposób – jako kominek zamknięty oraz kominek otwarty.

Przeszklenia drzwi kominkowych

W przypadku drzwi kominkowych duże znaczenia mają również przeszklenia, wykonywane ze specjalnego szkła. Jest to tzw. szkło vitoceramiczne, które ma odporność na temperaturę do nawet 8000 Celsjusza. Może być to też szkło żaroodporne. Szyba w drzwiach kominkowych może być prosta, półokrągła, zwana też wypukłą albo łamana.

Jak poradzić sobie z brudną szybą w kominku?

Kiedy decydujemy się na kominek z przeszklonymi drzwiami, często narzekamy na brudną szybę. Jak sobie z tym poradzić? Na to pytanie odpowie nasz ekspert z firmy PAMA ze Stargardu:

Brudzenie się szyb wynika z osadzania pozostałości ze spalania drewna. Takie zabrudzenia nie wyglądają estetycznie oraz zasłaniają widok ognia. Z tymi niedogodnościami można sobie poradzić, decydując się na wkład z kurtyną powietrzną. Wówczas wokół szyby są szczeliny, dzięki którym napływa strumień powietrza. Powietrze odpycha cząstki sadzy i szyba pozostaje czysta. Drugim sposobem jest pokrycie szyby warstwą tlenków metali, które wywołują zjawisko pirolizy. Jest to całkowite spalanie cząstek stałych, które osiadają na szybie i nie zanieczyszczają jej.