ozon
9 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Generatory ozonu w praktyce. Przykłady zastosowań
5 (100%) / 1 głosów

Generatory ozonu w praktyce. Przykłady zastosowań

Generatory ozonu są urządzeniami wykorzystywanymi do oczyszczania i odświeżania powietrza. Używany w nich ozon to bezpieczny i przyjazny dla środowiska gaz, o doskonałych właściwościach dezynfekujących. Nie szkodzi ludziom, dlatego wypiera starsze technologie, będąc o nich znacznie zdrowszym i efektywniejszym sposobem na poprawę jakości powietrza. Jakie jest przykładowe zastosowanie generatorów ozonu?

 

Ozon – 50 razy skuteczniejszy niż chlor

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest ozon. To trójatomowa odmiana tlenu, wytwarzana a atmosferze w naturalny sposób. Powstaje za sprawą ultrafioletowego promieniowania słonecznego, a także w trakcie uderzeń piorunów. Można go też wytworzyć w warunkach laboratoryjnych, wykorzystując czyste promieniowanie ultrafioletowe o długości fali 254 nm albo w trakcie wyładowań koronowych. Wyładowania koronowe polegają na umieszczeniu metalowej siatki pomiędzy dwoma dielektrykami i przyłożeniu do tej siatki wysokiego napięcia. Właśnie ten sposób wytwarzania ozonu wykorzystują generatory ozonowe, zwane ozonatorami, sprzedawane w specjalistycznych sklepach takich jak sklep F.H.U. BITOM Tomasz Biadacz.

Jak stosować ozon? Ozon ma silne właściwości dezynfekujące, a jego duże stężenie może działać drażniąco na drogi oddechowe oraz błony śluzowe. Z tego względu po każdym ozonowaniu należy wywietrzyć miejsce, w którym zastosowano gaz. Ozon w 30 minut przekształca się w obojętną, dwuatomową odmianę tlenu, dlatego nie pozostawia po sobie żadnych szkodliwych substancji. Czysty tlen, w który się zamienia jest niegroźny, obojętny dla atmosfery i bezzapachowy. Poznajmy przykłady zastosowań generatorów ozonu.

 

Generatory ozonu w budynkach użyteczności publicznej

Pierwszym miejscem, w którym można zastosować generatory ozonu, są budynki użyteczności publicznej, w tym szkoły, przedszkola, szpitale, hotele i punkty gastronomiczne. Warunki panujące w takich pomieszczeniach mogą prowadzić do szybkiego rozwoju wirusów i bakterii. Co za tym idzie, może dojść do powstawania infekcji i zakażeń. W obiektach, gdzie przebywa duża liczba osób, powietrze powinno być sterylne. Ozon doskonale radzi sobie z bakteriami, wirusami i grzybami. Eliminuje również nieprzyjemne zapachy, poprawiając komfort przebywania w budynku. To ważne chociażby w siłowniach, gdzie zwykłe wietrzenie nie jest w stanie usunąć niemiłych woni.

Trzeba również zaznaczyć, że generatory ozonu mogą być wykorzystywane do oczyszczania produktów spożywczych oraz odkażania wody. Ozonowanie można zastosować do warzyw, owoców, a nawet mięsa. Usuwamy w ten sposób wirusy, pestycydy, bakterie, pleśnie, drobnoustroje, antybiotyki oraz środki konserwujące. To bardzo ważne w restauracjach i innych punktach gastronomicznych, w których przygotowywane są posiłki. Ozonowanie również przedłuża świeżość i poprawia smak owoców i warzyw. Właściwości ozonu są nie do przecenienia!

 

Generatory ozonu w pomieszczeniach gospodarskich

Generatory ozonu są również nieodzownym urządzeniem w pomieszczeniach gospodarskich. Tam ozon służy do usuwania wirusów, które mogą znajdować się w powietrzu i prowadzić do chorób zwierząt. Inwestując w ozonator, minimalizujemy ryzyko wystąpienia strat, jakie może spowodować trudna do opanowania choroba. Ponadto dzięki ozonatorowi będziemy mogli cieszyć się przyjemniejszym zapachem w pomieszczeniach gospodarskich.

 

Generatory ozonu w domu

Nie tylko w pomieszczeniach użyteczności publicznej docenimy zalety, jakie przynosi nam zastosowanie generatorów ozonu. Również w domu możemy skutecznie walczyć z grzybami, pleśnią, alergenami i drobnoustrojami, poprawiając komfort własnego życia. Zwłaszcza, jeśli my lub ktoś z domowników cierpi na różnego rodzaju uczulenie. Świeże, czyste powietrze, bez wątpienia poprawi stan naszego zdrowia.

Generatory ozonu są urządzeniami, w które warto się zaopatrzyć. Ich użytkowanie jest w 100% bezpieczne, ponieważ generatory produkują bezpieczną dla człowieka ilość gazu. Są wydajne i mogą pracować w trybie ciągłym, zapewniając odpowiednie stężenie ozonu oraz wysoką jakość powietrza.