kamienna-podloga
19 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Gdzie się sprawdzi kamienna podłoga?
5 (100%) / 2 głosów

Gdzie się sprawdzi kamienna podłoga?

Kamień, jako naturalny surowiec, dostępny prawie wszędzie na świecie, jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych. Chociaż podłogi kamienne z czasem zaczęły być zastępowane posadzkami wykończonymi płytkami ceramicznymi, żaden materiał nie potrafi dorównać urodą ani trwałością wspaniałym marmurom. Jeśli kusi cię wizja stworzenia kamiennych posadzek we własnym domu, dowiedz się, jak zrobić to najlepiej.

Naturalny kamień – trwałość i elegancja

Zwiedzając antyczne miasta Włoch nie sposób nie zauważyć zachwycających uliczek, pokrytych nie asfaltem czy brukiem, ale wielkimi płytami marmurowymi, które od setek lat zapewniają tam gładką nawierzchnię dróg. Jest to najlepszy dowód na niesamowitą trwałość kamienia, który zresztą w tamtych rejonach wykorzystywany jest do budowy najróżniejszych elementów architektonicznych – zauważa nasz rozmówca z Metamar Polska.

W naszej szerokości geograficznej tak mocne i odporne gatunki kamienia nie występują, dlatego w rodzimej architekturze kamień wykorzystywany był na mniejszą skalę. Sprowadzane z zagranicy marmury wykorzystywano głównie do tworzenia posadzek kościołów oraz wnętrz reprezentacyjnych w pałacach i domach najzamożniejszych rodzin.

Obecnie, dzięki doskonale rozwiniętej infrastrukturze transportowej, sprowadzanie kamienia z Turcji czy innych odległych zakątków świata, nie jest już tak bardzo kłopotliwe ani szczególnie drogie. Właśnie dlatego imponujące posadzki kamienne zdobią nie tylko duże obiekty o przeznaczeniu komercyjnym, ale również prywatne domy i mieszkania, tarasy, ogrody

Kamienne podłogi w miejscach o dużym natężeniu ruchu

Jak już wspomnieliśmy, do najważniejszych cech podłóg z kamienia należą wysoka trwałość i estetyka. Toteż na kamień w tym zastosowaniu decydują się najczęściej inwestorzy, którym z jednej strony zależy na pięknym wykończeniu wnętrz, z drugiej zaś na wysokiej wytrzymałości posadzki.

Właśnie dlatego kamienne posadzki znajdziemy w siedzibach ważnych i często uczęszczanych instytucji publicznych oraz w centrach handlowych. Właściwie wybrany rodzaj kamienia na posadzkę zapewni jej wspaniały wygląd na wiele lat, bez ryzyka uszkodzenia podłogi w wyniku mocnej eksploatacji albo czyszczenia.

Gdzie układać kamienne posadzki w domu?

Do wyboru kamienia na podłogę w domu najczęściej skłania inwestorów estetyka. Olbrzymia różnorodność gatunków kamienia sprawia, że architekt czy projektant ma możliwość wyboru spośród rozmaitych kolorów, odcieni i naturalnych wzorów. Istotne są jednak również parametry fizyczne poszczególnych rodzajów kamienia.

Marmur zazwyczaj wykorzystywany jest do tworzenia podłóg w przedpokojach, korytarzach, salonach i łazienkach ale odpowiednio obrobiony marmur szczotkowany czy antykowany z powodzeniem nadaje się na chodniki, czy tarasy dzisiejsze impregnaty do kamienia pozwalają cieszyć się niezmieniona urodą posadzek marmurowych przez długie lata

Do wykonania podłogi z marmuru można wykorzystać duże płyty kamienne ale także niewielkie płytki, które dają możliwość tworzenia mozaiki. Dzięki szerokim możliwościom obróbki marmuru, np. przez polerowanie, szczotkowanie czy szlifowanie, można uzyskać efekt powierzchni o strukturze gładkiej lub matowej.

Kamieniem o właściwościach podobnych do marmuru jest trawertyn. Tym, co go wyróżnia, jest porowata struktura. która może być wypełniona zaprawą lub jest taka jak stworzyła ją natura.

Spektakularne efekty można osiągnąć wybierając na podłogę dekoracyjny onyks. Ten wyjątkowy kamień występuje w wielu jasnych odcieniach, często posiada ciekawy rysunek, który dodatkowo można łatwo podkreślić, wykorzystując naturalne lub sztuczne światło. Onyks sprawdzi się na podłogach we wszystkich wnętrzach domu, zarówno w pokojach dziennych, jak łazienkach i kuchniach.