28 maja 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Fototapeta jako ciekawa alternatywa dla tapety
5 (100%) / 1 głosów

Fototapeta jako ciekawa alternatywa dla tapety

Tapety wróciły do łask, tym razem w nowej odsłonie! Papier, flizelina, winyl – nowe materiały to nowe zastosowania! Możliwość tworzenia fototapet, nanoszenia dowolnych nadruków i efektów 3D sprawia, że można łatwo i tanio stworzyć unikalną aranżację. Klasyczne tapety ustępują fototapetom. Czym się różnią te dwa typy dekoracji ściennych? Co przemawia na korzyść fototapet?

Tapeta czy fototapeta?

Tapety i fototapety, choć są podobnie wykonane i nakładane, a ich nazwy są niemal identyczne, bardzo się od siebie różnią. Te różnice tkwią we wzorach i zastosowaniach. O porównanie tych dwóch produktów poprosiliśmy w sklepie online Kraina Fototapet:

– Na zwykłych tapetach znajdziemy na ogół regularne i powtarzalne wzory, a niekiedy tylko samą imitację określonej faktury ściany. Barwy są zazwyczaj stonowane. Dominują szarości i beże. Wzór powstaje nie tylko przez nadruk, ale też tłoczenie. Dostępne są tapety z takimi uszlachetnieniami, jak złocenia albo brokat. Fototapety z kolei cechują się żywymi barwami i ich dużą liczbą na jednym wzorze. Obrazy są nieregularne. Są to np. pejzaże albo sceny z bajek. Za tymi różnicami idą też odmienne zastosowania tapet ściennych i fototapet.

Co w takim razie wybrać? Nie ma tu jednej dobrej rady. Trzeba dobrać dekorację do swoich upodobań i miejsca, w którym ma się znaleźć. W pokoju dziecięcym sprawdzi się doskonale fototapeta z motywem z ulubionej bajki. Z kolei w sypialni, gdzie szukamy wyciszenia, będą pasować łagodne kolory i regularne wzory fototapet. Z drugiej strony wiele osób decyduje się na fototapety pokazujące naturę. Strumyk czy brzozowy las w sypialni pozwala na chwilę przenieść się – choćby myślami – z dala od codzienności.

Zalety fototapet

O ile tradycja tapetowania ścian jest bardzo stara – w Europie sięga XVI wieku – o tyle fototapeta to nowy wynalazek, który pojawił się wraz z wysokiej jakości drukiem wielkoformatowym i rozwojem fotografii cyfrowej oraz obróbki zdjęć. Możliwość stworzenia dowolnego obrazu do umieszczenia na ścianie to to, co sprawiło, że fototapety ścienne zyskały tylu zwolenników. Niezliczone wzory – to największa zaleta fototapet i szansa na wyróżnienie się. Z wykorzystaniem tej ozdoby ściennej można urządzić dom zupełnie po swojemu, np. wykorzystać jako wzór zdjęcie swojego autorstwa.

Na korzyść fototapet przemawiają też materiały, z których one powstają. Flizelina – popularny winylowy materiał pod fototapety – jest znacznie trwalsza niż typowy papier tapetowy. Łatwiej się ją nakłada, bo nie wymaga pokrywania klejem. Ponadto nie marszczy się i nie zostają pod nią bąble powietrza. Flizelinę trudno podrzeć, za to można ją czyścić. Nadruk wykonuje się metodą lateksową, która jest bezpieczna dla otoczenia.