4 stycznia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Firany jako element wyposażenia wnętrz
5 (100%) / 1 głosów

Firany jako element wyposażenia wnętrz

Firany to element aranżacji wnętrza, bez której wiele osób nie wyobraża sobie okna w kuchni, salonie bądź innym pomieszczeniu. Co warto podkreślić, to tego typu dekoracje okienne pełnią nie tylko rolę estetyczną, ale również funkcjonalną. Na co zwrócić uwagę wybierając firanki? Dowiedz się, jakie mają zalety, a także jak zestawić je np. z zasłonami, aby wyglądały pięknie i były praktyczne.

Firany – piękny i funkcjonalny dodatek. Dlaczego warto aranżować je we wnętrzach?

Firany to dodatek aranżacyjny, który od wielu lat chętnie stosowany jest we wnętrzach. Ich popularność wynika m.in. z faktu, że pięknie podkreślają panujący w pomieszczeniu styl. Mogą mieć różnorakie wzory, kolory, faktury i sploty, przez co umożliwiają stworzenie wielu, ciekawych aranżacji. Ich kolejną zaletą jest to, że można je dowolnie upiąć, przez co dekoracja okienna zyskuje jeszcze więcej uroku. Ponadto, firany to element, który sprawia, że wnętrze staje się przytulne i ciepłe, dlatego chętnie zakładane są w oknach sypialni lub salonów. Ten element jest także niezwykle funkcjonalny, gdyż umożliwia zaciemnienie wnętrza, tak że nie dostają się do niego niechciane promienie słoneczne bądź spojrzenia przechodniów. Firany nadają się także do zakrycia nieestetycznych elementów wnętrza np. parapetów, rur lub kaloryferów. Ich kolejnym atutem jest także skuteczne usuwanie tzw. dudnienia ścian, gdyż z łatwością zmniejszają akustykę pomieszczeń. Ponadto, w przeciwieństwie do innych dodatków aranżacyjnych są m.in. łatwe w montażu, czyszczeniu oraz mają atrakcyjne ceny.

Krótkie czy długie firany – jakie wybrać? 

Firanki krótkie świetnie sprawdzają się w małych oknach np. w kuchni lub łazience. Nadają się także do wnętrz, w których długa firana może być problemowa – często wieszane są w salonach, w których przy oknie stoi komoda lub kanapa. Krótkie firany to także idealne rozwiązanie do zastosowania w pokoju dziecięcym bądź we wnętrzach, w których przebywają czworonożne zwierzaki. Z kolei długie firany sprawdzą się w pokaźnych wnętrzach – najlepiej wyglądają przy dużych oknach bez dodatkowych elementów.

O jakich jeszcze kwestiach warto pamiętać aranżując firany we wnętrzu?

Warto podkreślić, że firany to także bariera dla zimnego powietrza, dlatego też na zimę najlepiej wybrać te o zwartym splocie, co w praktyce przełoży się na wyższą temperaturę w pomieszczeniach – podkreśla specjalista z Salonu Firan Design z Mierzyna.

Decydując się na konkretny model, należy pamiętać, aby przede wszystkim pasował do stylu mieszkania lub domu. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się m.in. firany ombre, z kolei w minimalistycznych – firany z woalu w kolorze białym, a firany wykończone koronką – w pomieszczeniach w stylu rustykalnym. Jeśli tego typu dekoracje okienne będą przemyślane, to z pewnością urozmaicą aranżacje.