6 czerwca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Dobre drzwi zewnętrzne. Charakterystyka
5 (100%) / 3 głosów

Dobre drzwi zewnętrzne. Charakterystyka

Drzwi zewnętrzne domu czy mieszkania to nasza pierwsza linia obrony przed włamywaczami, a także izolacja przed hałasami dobiegającymi z zewnątrz oraz chłodem. Producenci stolarki okiennej posiadają bardzo obszerną ofertę, z której trudno wybrać tylko jedne drzwi tak, by spełniały wszystkie nasze oczekiwania. Co brać pod uwagę przy wyborze produktu, by zakup nam się opłacił? Tego dowiemy się z poniższego poradnika.

Wymiary drzwi        

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, minimalne wymiary otworu drzwiowego już po zamontowaniu w nim ościeżnicy powinny wynosić 200 cm wysokości oraz 90 cm szerokości. Sam otwór – bez ościeżnicy – powinien być szerszy o około 12 do 15 cm i wyższy o od 6 do 7 cm. Te same przepisy dotyczą również drzwi dwuskrzydłowych – w ich przypadku przynajmniej jedno skrzydło powinno mieć przytoczone wyżej minimalne wymiary. Wielkość drzwi to podstawowa kwestia w ich doborze – należy ją bardzo dokładnie rozważyć.

Większe drzwi zapewnią nam większą wygodę, szczególnie podczas wnoszenia mebli i innych dużych sprzętów – mówi przedstawiciel firmy OknoStyl.plZ drugiej strony drzwi łatwiej niż ściany przepuszczają ciepło, zatem jeśli będą zbyt duże, musimy liczyć się z większymi wydatkami na ogrzewanie.

Współczynnik przenikania ciepła

To, ile ciepła ucieka przez zamknięte drzwi w dużym stopniu wpływa na nasz komfort mieszkania oraz koszty ogrzewania. Dlatego przed wyborem drzwi zajrzyjmy w ich parametry techniczne i sprawdźmy konieczne, jaka jest wartość współczynnika przenikania ciepła U – wyrażany jest on w jednostkach W/(m2.K). Im mniejsza wartość współczynnika, tym „cieplejsze” nasze drzwi. Zgodnie z aktualnymi przepisami, maksymalna wartość U dla drzwi zewnętrznych powinna wynosić 2,6. Duży wpływ na jakość drzwi pod względem przenikalności cieplnej ma materiał, z jakiego zostały wykonane. Przy okazji warto pamiętać, że wartość współczynnika przenikania ciepła jest uśredniona dla całej powierzchni drzwi i nie wskazuje jaka jest przenikalność dla poszczególnych elementów, np. przeszklenia.

Bezpieczeństwo

Dobre drzwi to drzwi bezpieczne, mogące odeprzeć próbę włamania. Wymienia się osiem różnych klas bezpieczeństwa drzwi – w kolejności od najmniej do najbardziej odpornych są to klasy RC1N, RC1, RC2N, RC2, RC3, RC4, RC5, RC6. Co klasa drzwi może nam powiedzieć o ich faktycznej odporności? Dla porównania drzwi klasy RC2 mogą zostać sforsowane przez doświadczonego włamywacza wyposażonego w podstawowe narzędzia w przeciągu zaledwie 2 minut, podczas gdy drzwi klasy RC6 ustąpią dopiero po około 20 minutach pracy z zużyciem zaawansowanych elektronarzędzi.