płytki
23 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto zainwestować w płytki ceramiczne?
5 (100%) / 1 głosów

Dlaczego warto zainwestować w płytki ceramiczne?

Popularność płytek ceramicznych od wielu lat nie maleje. Nic w tym dziwnego – to materiał wytrzymały, bardzo odporny, a jednocześnie estetyczny. Płytki ceramiczne można układać zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Wybór na rynku jest bardzo szeroki, a więc bez problemu można dopasować płytki do stylistyki danego wnętrza. Dlaczego jeszcze warto inwestować w płytki?

Charakterystyka dostępnych płytek ceramicznych

Ceramika to materiał w 100% naturalny i nietoksyczny, poza tym wyróżnia się znaczną wytrzymałością i niepalnością – dlatego płytki ceramiczne spotkać można obecnie w zasadzie w każdym mieszkaniu i domu. Do produkcji płytek wykorzystywana jest glina, krzemionka i inne skały. Za ich pomocą stworzyć można bardzo różnorodne aranżacje. Płytki ceramiczne sprzedawane są w wersji surowej oraz pokrytej szkliwem. Aby uzyskać naturalne zeszklenie, płytki wypala się w temperaturze około 1200-1300 stopni Celsjusza. Wpływa to pozytywnie na ich jakość, trwałość i wytrzymałość. Po wypolerowaniu przypominają one na pierwszy rzut oka marmur. Płytki podłogowe najczęściej produkowane są z gresu. Dostępne są również w wersji mrozoodpornej. Wówczas można je stosować także na zewnątrz budynków. Bogatą ofertę wielu uznanych producentów płytek ma przykładowo internetowy sklep z płytkami Eurołazienki.

Gdzie stosuje się dzisiaj płytki ceramiczne?

Płytki ceramiczne wykorzystywane są powszechnie w kuchniach i łazienkach. Jednak tak naprawdę doskonale sprawdzają się w zasadzie w każdym pomieszczeniu, również w ciągach komunikacyjnych. Na ceramikę można postawić w piwnicy, na klatce schodowej, na tarasie i na korytarzu. Płytki ceramiczne stosowane są nie tylko w budynkach prywatnych, ale i sklepach, budynkach użyteczności publicznej czy centrach handlowych. Najbardziej wytrzymałe są płytki gresowe, które dobrze sprawdzają się w każdym pomieszczeniu. Cechują się one bardzo wysoką odpornością na ścieranie. Po gres ceramiczny warto więc sięgnąć w przypadku nawierzchni, które są intensywnie użytkowane.

Płytki z gresu szkliwionego

Płytki wykonane z gresu szkliwionego są nieco cieńsze. Dlatego wykorzystuje się je na ogół do pomieszczeń o umiarkowanym ruchu. Jednak i one mają swoje zalety. Dostępne są w sprzedaży w wielu wariantach kolorystycznych do wyboru. W tym przypadku można więc nieco pokombinować, zastanawiając się nad aranżacją danego wnętrza. Płytki ceramiczne mają różnorodną kolorystykę. Pokryte są także różnymi wzorami, niekiedy nadaje się im również ciekawe faktury. Tak jest w przypadku płytek stosowanych na balkonie czy tarasie.