zadaszenie-tarasu
16 listopada 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto zadbać o zadaszenie tarasu?
5 (100%) / 1 głosów

Dlaczego warto zadbać o zadaszenie tarasu?

Jesteś właścicielem tarasu lub myślisz o takiej inwestycji? Koniecznie pamiętaj o jego zadaszeniu. Dzięki niemu będziesz mógł przebywać na świeżym powietrzu bez względu na warunki atmosferyczne – zarówno nadmierne słońce, jak i przelotny deszcz nie będą przeszkodą w organizacji spotkania towarzyskiego przed domem. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego jeszcze warto zadbać o zadaszenie tarasu i jakie są najodpowiedniejsze materiały, aby go wykonać. Zapraszamy do lektury.

Zadaszenie tarasu – pełne czy częściowe?

Zadaszenie tarasu ma swoje wady i zalety. Bez niego można cieszyć się nieograniczonym dostępem do światła w pomieszczeniu, który z nim sąsiaduje. Ponadto, pole widzenia na tarasie jest nieograniczone – spokojnie da się ogarnąć wzrokiem cały ogród, niebo i słońce. Zastanówmy się jednak nad pozytywami, wynikającymi z posiadania zadaszenia. W upalne dni posadzka, zwłaszcza wykonana z kamienia lub płytek, nie nagrzewa się nadmiernie, a podczas niekorzystnej pogody (deszcz, śnieg) można skorzystać z tarasu i nie martwić się o pozostawione na nim sprzęty czy rowery – wystarczy je odpowiednio zabezpieczyć.

Właściciele zadaszonego tarasu nie są uzależnieni od warunków atmosferycznych i bez problemu mogą zorganizować grilla w chłodny, jesienny wieczór. Ponadto, nie muszą w każdej chwili, kiedy na niebie pojawią się oznaki złej pogody, uciekać z fotelami i stołami do domu. Owe meble mogą w takim przypadku odznaczać się mniejszą odpornością na zawilgocenia, co od razu stwarza większe pole manewru podczas ich wyboru.

W niektórych przypadkach warto rozważyć częściowe zadaszenie tarasu, dzięki któremu słoneczne dni można spokojnie spędzać w pełni na świeżym powietrzu, a podczas chłodniejszych, deszczowych pór roku przenieść się na jego zadaszoną część. Służą do tego markizy lub parasole ogrodowe. Jest to dobry pomysł na sprawdzenie, czy rzeczywiście pełne zadaszenie jest konieczne.

Zadaszenie tarasu – szklane czy masywne?

Jeżeli jednak pewność co do montażu pełnego zadaszenia tarasu jest 100-procentowa, warto go uwzględnić już w ramach projektu domu. Rozwiązań jest kilka. Zadaszenie może być wykonane ze szkła bądź płyt poliwęglanowych, które pasują do większości brył. Inaczej jest w przypadku ciężkich i nieprzepuszczających światła zadaszeń, które są kosztowne i z jednej strony przykrywają cieniem pomieszczenia w czasie słonecznych dni, a z drugiej – skutecznie chronią meble ogrodowe i posadzkę tarasu. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skontaktować się ze specjalistami w swojej dziedzinie, zwłaszcza tych, którzy reprezentują najwyższej jakości marki, takie jak Verasol. Wraz z klientami uczestniczą oni w tworzeniu całej idei – od pierwszego szkicu do ostatecznego projektu i montażu odpowiedniego zadaszenia.