15 maja 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto wykonać projekt pod kuchni przed jej aranżacją?
5 (100%) / 1 głosów

Dlaczego warto wykonać projekt pod kuchni przed jej aranżacją?

W większości domów życie rodzinne toczy się głównie wokół kuchni – to właśnie tu spożywamy posiłki z pozostałymi domownikami, spędzamy sporo czasu w ich towarzystwie, często to właśnie w kuchni przyjmujemy gości. Z drugiej strony kuchnia to przede wszystkim pomieszczenie użytkowe, przeznaczone do wykonywania konkretnego zadania, czyli przygotowywania posiłków. W związku z tym musi być ona nie tylko przytulna, ale również bardzo funkcjonalna. Obie te cechy kuchni można osiągnąć wyłącznie poprzez jej odpowiednie zaaranżowanie. Zanim jednak zabierzemy się za ustawienie mebli, warto wcześniej wykonać stosowany projekt. Dlaczego jest on tak ważny?

Raz wykonaną kuchnię trudno przearanżować

– Istnieje kilka uniwersalnych zasad dotyczących aranżowania kuchni pod kątem jej funkcjonalności – wyjaśnia specjalista firmy Biendesign – Jedną z podstawowych jest zasada trójkąta roboczego, składającego się z trzech punktów: lodówki, zlewu oraz kuchenki. Zasada ta mówi, że dystans między poszczególnymi punktami nie powinien być większy, niż 210 centymetrów – w ten sposób unikniemy zbędnego chodzenia między nimi, kosztującego nas czas oraz energię.

Wcześniej wykonany projekt kuchni pozwoli nam stwierdzić, czy planowane przez nas rozmieszczenie najważniejszych urządzeń jest optymalne i wygodne. Jest to bardzo istotne, bowiem raz umeblowanej kuchni nie da się przearanżować równie łatwo jak sypialni czy salonu. Jeśli zdecydujemy, że zlew umieścimy w innym miejscu, niż zaplanował to projektant domu, konieczne będzie przeniesienie przyłącza do wodociągu i kanalizacji – plan kuchni pozwoli nam ocenić, czy jest to na pewno dobre rozwiązanie i czy warto podejmować związane z nim koszty.

Meble na wymiar

Coraz mniej osób decyduje się nie gotowe meble, które można kupić bezpośrednio w sklepie i ustawić w kuchni. Dużo lepszym rozwiązaniem są meble produkowane na wymiar, dostosowane do warunków panujących w kuchni oraz indywidualnych wymogów klienta. Są one nie tylko bardziej estetyczne, ale również pozwalają w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępną przestrzeń, co jeszcze szczególnie istotne w przypadku kuchni o nietypowych kształtach. Do ich wykonania wręcz niezbędny jest projekt, który będzie uwzględniał dokładne wymiary kuchni.

Klimat w kuchni

Jak zostało wspomniane na wstępie, kuchnia jest przestrzenią służącą nie tylko do przygotowania posiłków – często również toczy się w niej życie towarzyskie domu. Dlatego warto zadbać o to, by była estetyczna i przytulna. Niestety, trudno przewidzieć, czy wybrane przez nas rozwiązania dekoracyjna będą pasować do siebie, jeśli nie zobaczymy ich na żywo. Już chociażby źle dobrane kolory mebli i ścian mogą sprawić, że kuchnia nie będzie zachęcać do spędzania w niej czasu. Trójwymiarowy projekt i wizualizacja pozwolą nam uniknąć takich zgrzytów i przygotować kuchnię marzeń.