wybor-dzialki
16 października 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto sprawdzić sąsiedztwo działki przed jej zakupem?
5 (100%) / 2 głosów

Dlaczego warto sprawdzić sąsiedztwo działki przed jej zakupem?

Zakup działki to z pewnością bardzo ważna decyzja. Dlatego warto w tym przypadku wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Znaczenie ma nie tylko lokalizacja i wielkość terenu. Przed podpisaniem umowy, dobrze jest zaznajomić się z kilkoma kwestiami. Trzeba sprawdzić m.in. sąsiedztwo działki. Dlaczego  jest to aż tak ważne? Gdzie można zasięgnąć wiarygodnych informacji?

Otoczenie działki

W praktyce okazuje się, że podczas wyboru działki duże znaczenie ma jej otoczenie. Warto więc sprawdzić czy w okolicy nie ma dużych i głośnych fabryk, warsztatów, przejazdów kolejowych, wysypisk śmieci czy wielkopowierzchniowych supermarketów. Hałas, spaliny, duży ruch i niemiłe zapachy mogą bowiem naprawdę uprzykrzyć codzienne życie. Osoby, które lubią spać w ciszy powinny zdecydować się na działkę z daleka od tras szybkiego ruchu czy lotniska.  Nieustanne przeloty samolotów nie tylko będą przeszkadzać we śnie, ale i mogą z czasem doprowadzić do uszkodzenia ścian budynku (na skutek drgań). Nierzadko można sprawdzić ofertę danego dewelopera i zobaczyć wcześniej, w jakiej lokalizacji oferuje działkę czy dom. Tak jest na przykład w przypadku osiedla Nowy Horyzont pod Szczecinem.

Sklepy i punkty komunikacyjne

Z drugiej strony, w sąsiedztwie działki mile widziane są podstawowe punkty handlowe i usługowe, takie jak sklepy spożywcze, apteki, banki czy przychodnie. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na lokalizację przystanków autobusowych czy tramwajowych.  Jeśli w domu mają mieszkać dzieci duże znaczenie ma także sąsiedztwo przedszkoli czy szkół. Na koniec pozostaje jeszcze sprawdzenie czy potencjalni sąsiedzi są mili i czy nie będą utrudniać codziennego życia w danym miejscu. To jednak już nie jest prosta sprawa. Można też skonsultować się z geodetą czy usytuowanie ogrodzenia danej działki zgadza się z dokumentacją, aby nie doszło już na starcie do konfliktów.

Sąsiedztwo

Okazuje się więc, że sama wielkość działki, jej cena czy kształt to nie wszystko. Podczas mieszkania w danym miejscu większe znaczenie ma bowiem sąsiedztwo, które niekiedy może naprawdę dać w kość i zamienić codzienność w koszmar.  Szczególnie ostrożnym należy pozostać w przypadku działek bardzo tanich. Niekiedy niska cena jest swego rodzaju zasłoną dymną. Okazuje się, że w okolicy znajduje się głośny warsztat czy ubojnia drobiu. Oczywiście  nie dotyczy to nowych osiedli, które są budowane w o wiele bardziej przemyślany sposób, niż kiedyś. Warto też sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego, aby dowiedzieć się, co w danej dzielnicy ma zostać wybudowane w najbliższej przyszłości. To w dużej mierze od tego zależeć będzie to, czy w nowo wybudowanym domu będzie się dobrze mieszkać.