7 lutego 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto skorzystać z fachowej pomocy przy odbiorze mieszkania od dewelopera?
5 (100%) / 1 głosów

Dlaczego warto skorzystać z fachowej pomocy przy odbiorze mieszkania od dewelopera?

Wreszcie nadszedł długo wyczekiwany moment odbioru  mieszkania od dewelopera. Radość z tym związana bardzo często potrafi przesłonić niestety nabywcy ewentualne mankamenty lokalu albo sprawić, że zostaną one zbagatelizowane. Dopiero gdy opadnie pierwsza fala zachwytu, na jaw wychodzą usterki i niedoróbki, których usunięcie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Tej przykrej sytuacji można na szczęście uniknąć. Jak?

Osoba kupująca mieszkanie nie musi znać się na technikach budowlanych i wykończeniowych, elektryce i hydraulice. Trudno zresztą byłoby wymagać rozległej wiedzy na temat wszystkich tych zagadnień od kogoś, kto na co dzień specjalizuje się w zupełnie innej dziedzinie. Zgodnie z prawem możemy więc pojawić się przy odbiorze nieruchomości w towarzystwie osoby, której kompetencje pozwalają na ocenę tego, co dostarcza nam deweloper.

Fachowa pomoc

Nie każdy też jednak jest w stanie znaleźć wśród swoich znajomych kogoś, kto by takie kompetencje posiadał. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, by zatrudnić fachowca, który wskaże wszelkie niedociągnięcia techniczne występujące w oddawanym lokalu. – W Polsce taka usługa jeszcze nie jest powszechnie znana, na Zachodzie jednak aż 90 proc. odbiorów mieszkań odbywa się w obecności odpowiednio wykwalifikowanego inspektora – mówi przedstawiciel działającej w sektorze usług budowlanych firmy Baks z Katowic.

Zakres działań

Ekspert oceni stan okien, drzwi, ścian i podłóg oraz różnego typu instalacji, zweryfikuje, czy lokal jest oddawany do użytku z zachowaniem należytej jakości i standardów określonych w zawartej z deweloperem umowie, a także sprawdzi zgodność poszczególnych rozwiązań z projektem i obowiązującymi normami. Upewni się też nawet, czy mieszkanie faktycznie ma taką powierzchnię, za jaką zapłacił nabywca!

Zgodność z umową

Deweloper ma obowiązek na własny koszt wyeliminować zgłoszone na typ etapie problemy, tak aby dostarczyć nabywcy produkt w pełni zgodny z umową, w przeciwnym razie możemy go najzwyczajniej w świecie pozwać i z wszelkim prawdopodobieństwem wygrać sprawę sądową. Jeśli jednak zaakceptujemy mieszkanie w momencie odbioru, próby pociągnięcia dewelopera do odpowiedzialności za wykryte poniewczasie usterki mogą ciągnąć się bardzo długo.

Wymierne zyski

Zatrudniając fachowca do pomocy przy odbiorze lokalu, oszczędzamy więc czas, nerwy i pieniądze – włożone nie tyle w ewentualny proces, ile w poprawki, wymianę wadliwych elementów czy cały remont. Niewykryte wady w instalacjach z kolei przyczynić się mogą do ponoszenia zwiększonych wydatków na prąd, wodę czy ogrzewanie. Na to zaś, że ktoś zwróci te koszty w pełni, raczej nie ma co liczyć.