architekt krajobrazu
23 marca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Czym zajmuje się architekt krajobrazu?
5 (100%) / 1 głosów

Czym zajmuje się architekt krajobrazu?

Natura jest niezbędna do życia. Tak samo jak kontakt z przyrodą, która nas uspokaja, dodaje sił witalnych, a nawet – wzmacnia naszą odporność. Czy możliwe jest stworzenie pięknych terenów zielonych w betonowych miastach? Tak, a zajmuje się tym architekt krajobrazu. Może zaprojektować przestrzeń, w której przebywa człowiek, wprowadzając do niej elementy przyrody. Na czym dokładnie polega ta profesja?

 Jakie zadania można zlecić architektom krajobrazu?

Zawód architekta krajobrazu obejmuje szeroki zakres działalności. Taki projektant „zielonej przestrzeni” może:

  • Opracować i nadzorować projekty ogrodów przy domach prywatnych, dziedzińcach obiektów publicznych i innych,
  • Opracować i nadzorować projekty parków, skwerów, bulwarów, placów zabaw, terenów sportowych, ogrodów botanicznych, wystaw ogrodniczych itp.,
  • Opracować i ukształtować krajobraz miejski, np. w otoczeniu szlaków komunikacyjnych,
  • Dokonywać oceny, jak inwestycje wpływają na środowisko oraz wskazać, w jaki sposób można zminimalizować szkody, które wiążą się z ich realizacją,
  • Rewaloryzować krajobraz miejski,
  • Kształtować i niwelować teren,
  • Projektować systemy automatycznego nawadniania i systemy oświetlenia na terenach zielonych,
  • Zakładać oczka wodna i inne elementy wodne,
  • Zajmować się obiektami małej architektury, projektować drobne obiekty użyteczności publicznej (wbrew potocznemu myśleniu – nie zajmuje się jedynie florą!).

Dokładny obszar, którym zajmuje się architekt krajobrazu, można sprawdzić w zakresie jego usług. Poza wszechstronnością ogromne znaczenie ma jego poczucie estetyki, zwracanie uwagi na indywidualne potrzeby klientów oraz terminowość wykonywania zleceń.

Jaką wiedzę i doświadczenie powinien mieć architekt krajobrazu?

Kiedy szukamy architekta krajobrazu, powinniśmy zwrócić uwagę, czy ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie do pełnienia tego zawodu. Tę kwestię przedstawi nasz rozmówca, właściciel firmy LUKAS-GARDEN, zajmującej się kompleksowymi usługami ogrodniczymi:

Architekt krajobrazu, który ma prawo wykonywania zawodu, powinien posiadać dyplom ukończenia wyższej uczelni na właściwym kierunku. Ponadto, ważna jest praktyka, a szczególnie dokumentacja pokazująca zrealizowane już projekty. Ale to nie jedyne wyróżniki dobrego specjalisty. Tam jak wspomniano, liczy się poczucie estetyki oraz cechy personalne, pozwalające pracować z klientami. Nie można też zapomnieć o ważnej umiejętności myślenia przestrzennego i obsługi specjalistycznego oprogramowania, na którym pracują dzisiejsi eksperci od projektowania przestrzeni zielonej. Na koniec zwróćmy uwagę na kreatywność i otwartość na wyzwania, których architekt nigdy nie podejmował. Ten zawód obejmuje szeroki zakres działań i trzeba być otwartym na pojawiające się zlecenia.