4 lutego 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Czym plisy różnią się od zwykłych rolet?
5 (100%) / 2 głosów

Czym plisy różnią się od zwykłych rolet?

Urządzając dom czy mieszkanie z wielką starannością dobieramy meble i kolory ścian często zapominając, że to jak się prezentują w dużej mierze zależy od ilości światła, jakie zamierzamy zaprosić do wnętrz. Do lamusa odchodzą zbierające kurz zasłony, firanki czy zazdroski. Popularność zyskują rolety i nowsze rozwiązania – plisy. Czym się różnią? 

Rodzaje rolet i korzyści płynące z ich wyboru

Rolety to obecnie najpopularniejsze rozwiązania dotyczące okien. Dzieje się tak nie bez powodu. Przede wszystkim jest to rozwiązanie na każdą kieszeń i bardzo proste w obsłudze. Szeroka paleta kolorów i wzorów rolet pozwoli dopasować je do każdego wnętrza. Zamówić można rolety gładkie, wzorzyste, materiałowe i bambusowe.

Chętnie wybieranym rozwiązaniem są też rolety dzień – noc, które pozwalają na regulację ilość światła we wnętrzu przy zachowaniu maksimum prywatności.

Pozwalają na to dwie warstwy tkaniny różniące się przepuszczalnością światła, a dużą zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności odsłaniania okna, by doświetlić pomieszczenie. Montowane są na górze skrzydła okna z prowadnicami biegnącymi wzdłuż linii szyby, dzięki czemu nie powiewają podczas wietrzenia pomieszczeń – mówi specjalista z mieszczącej się w Gdańsku firmy Janar zajmującej się wykonywaniem i montażem przesłon okiennych.

Zalety plis

Żaluzje plisowane, czyli tzw. plisy są nowoczesnym rozwiązaniem zaciemniania pomieszczeń szturmem zdobywającym wnętrza. Można je zamówić w wielu kolorach
i fakturach (zazwyczaj wykonane są z poliestrów odpornych na działanie UV). Jednak, specjaliści zajmujący się stylizacją wnętrz zwracają uwagę na fakt, że liczbę satysfakcjonujących estetycznie aranżacji wyznacza dość ograniczona kolorystyka prowadnic. Poza tym od wyboru koloru i jego nasycenia zależy też stopień absorpcji promieni słonecznych, czyli ilość światła i ciepła dostającego się do wnętrza.

W przeciwieństwie do rolet, plisy dają unikalna możliwość przesłonięcia wybranej części okna: góry, środka lub dołu, w zależności od potrzeb. Jest to możliwe dzięki specjalnym prowadnicom, które utrzymują plisowany materiał w pożądanym miejscu. Sprawdzają się idealnie w oknach o nietypowym kształcie (zaokrąglonych, trójkątnych),  można je również montować odwrócone o 90º.

Co wybrać rolety czy plisy?

W kwestii przesłon okiennych nie ma złych rozwiązań, są tylko te nieprzystające do naszych potrzeb. W oknach innych, niż kwadratowe czy prostokątne idealnym rozwiązaniem będą plisy, również tam, gdzie szukamy nowoczesnych i eleganckich rozwiązań. W przypadku, gdy budżet jest ograniczony dobrym, sprawdzonym i tańszym wyborem będą rolety.