rolety-nadstawne
15 czerwca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Czym charakteryzują się rolety nadstawne?
5 (100%) / 2 głosów

Czym charakteryzują się rolety nadstawne?

Rolety zewnętrzne nadstawne cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Montaż takich rolet niesie ze sobą wiele korzyści, poczynając od zwiększenia bezpieczeństwa domu, na oszczędności energii kończąc. Dobre rolety okienne zimą pozwalają ograniczyć straty ciepła aż o 30%, zaś latem pozwalają zacienić wnętrza, zapobiegając ich nadmiernemu nagrzewaniu.

Solidne i eleganckie rolety zewnętrzne

Zwiększone zainteresowanie roletami zewnętrznymi sprawiło, że producenci przykładają wszelkich starań, by opracowywać ich nowe modele i rodzaje, zwiększające zarówno funkcjonalność, jak i estetykę takich zabezpieczeń stolarki okiennej – mówi ekspert z firmy FORMELANA.

Pierwotnie rolety zewnętrzne, montowane właściwie wyłącznie do elewacji budynku, wyraźnie odznaczały się na tle całej bryły, co niekiedy zaburzało estetykę domu. Obecnie klienci mogą korzystać ze znacznie bardziej dyskretnych rozwiązań, takich jak rolety podtynkowe oraz rolety nadstawne, będące obiektem naszego zainteresowania w niniejszym opracowaniu.

Charakterystyka rolet nadstawnych

Tym, co najmocniej wyróżnia rolety nadstawne, jest sposób ich montażu. Są to jedyne rolety zewnętrzne, które montuje się bezpośrednio do okna, co  niesie ze sobą kilka istotnych korzyści.

Po pierwsze, mocowanie skrzynki bezpośrednio do okna, umożliwia jej pełne zabudowanie, czyli innymi słowy, ukrycie przed spojrzeniami z zewnątrz. Dzięki temu, że mechanizm nie jest widoczny ani ze środka pomieszczenia, ani na elewacji, roleta jest w pełni zintegrowana z fasadą, a budynek nie traci na estetyce.

Po drugie, taki sposób montażu dodatkowo zwiększa izolacyjność termiczną otworów okiennych. Dzięki instalacji zintegrowanego systemu okno + roleta, niwelujemy ryzyko powstawania mostków termicznych, a dom staje  się jeszcze cieplejszy.

Po trzecie, decyzję o wyborze rolet nadstawnych trzeba podjąć już na etapie planowania budowy domu lub przygotowywania się do modernizacji z pełną wymianą stolarki okiennej. Przymus ten wynika z konieczności dostosowania rozmiaru otworu okiennego do wielkości całej konstrukcji, czyli ramy wraz  z dodatkową przestrzenią na skrzynkę rolety.

Możliwości rolet nadstawnych

Jednak rolety nadstawne to nie tylko wysoka estetyka, ale także wygoda. Modele rolet OPOTERM i CLEVERBOX, dostępne są w wersjach sterowanych ręcznie, a także z napędem elektrycznym. Oznacza to, że sposób podnoszenia i opuszczania przesłon okiennych zależy wyłącznie od preferencji przyszłego użytkownika.

Oba wspomniane modele rolet nadstawnych można doposażyć w moskitiery. Wykonana z włókna szklanego siatka sterowana jest niezależnie od głównych paneli, dzięki czemu zapewnia ochronę przed uciążliwymi owadami nawet wtedy, gdy nie chcemy całkowicie zaciemniać pomieszczenia.

Dla wielu klientów niepokojąca jest kwestia obsługi serwisowej rolet, których mechanizm jest ukryty w ścianie. Spieszymy z wyjaśnieniami. Skrzynki rolet nadstawnych oczywiście muszą zapewniać dostęp do mechanizmu. Dlatego wyposażone są w pokrywy rewizyjne, najczęściej z dostępem od dołu skrzynki.

Nowoczesne rolety nadstawne dostępne są w szerokiej palecie kolorystycznej. Zarówno skrzynki, prowadnice, jak i same profile, tworzące przesłonę, wykańczane są okleinami w kolorach ze standardowej palety RAL, a także w rozmaitych wzorach drewnopodobnych.