kominek-elektryczny
6 listopada 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Czy kominki elektryczne dają ciepło? Jaką powierzchnię można nimi ogrzać?
5 (100%) / 1 głosów

Czy kominki elektryczne dają ciepło? Jaką powierzchnię można nimi ogrzać?

Kominek elektryczny stanowi ciekawy dodatek, który pozwala nadać domowemu wnętrzu wyjątkowego uroku. To doskonała propozycja dla osób, które z racji konstrukcji domu nie mogą pozwolić sobie na zwykły kominek. Elektryczne odmiany kominka wymagają jedynie gniazdka do podłączenia wtyczki, toteż mogą być stosowane w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach w bloku. Choć jedynie udają palenisko, nie ograniczają się do funkcji ozdoby. Wytwarzają również ciepło. Ich właściwości grzewcze najlepiej przyrównać do grzejnika elektrycznego.

Możliwości grzewcze kominka elektrycznego

Przeglądając oferty sprzedaży kominków elektrycznych bardzo szybko przekonamy się, że poszczególne modele różnią się pod względem mocy. Nieco droższe salonowe kominki dysponują maksymalną mocą grzewczą około 2000 W (2 kW). Jest to moc zbliżona do tej, jaką dysponują obecnie produkowane suszarki do włosów i termowentylatory. Wystarczy ona z powodzeniem do ogrzania całego pomieszczenia, w którym kominek się znajduje. Funkcji grzania towarzyszy regulacja temperatury – przeważnie w zakresie od kilkunastu do około trzydziestu stopni Celsjusza. Dzięki szerokiemu zakresowi temperatur, elektryczny kominek sprawdza się doskonale przy dostarczaniu ciepła w chłodne jesienne i zimowe dni.

Czy kominek elektryczny może ogrzać całe mieszkanie?

Ogrzanie całego mieszkania z zastosowaniem kominka elektrycznego raczej nie jest możliwe.

Wyjątek stanowi sytuacja, w której mamy do czynienia z bardzo niewielkim metrażem (ok. 40 m2), gdzie mieszkanie ma układ otwarty, czyli bez ścian wewnętrznych. Obecność ścian działowych mogłaby dość mocno zaburzyć rozpływ ciepła między pomieszczeniami. Większa powierzchnia sprawiłaby zaś, że ciepło nie byłoby w stanie rozprzestrzenić się na cały obszar. W sensie praktycznym, ogrzewanie mieszkania w taki sposób nie miałoby zresztą uzasadnienia ekonomicznego. Istnieją tańsze metody. Zakupując kominek elektryczny warto więc kierować się myślą o jego przeznaczeniu dla jednego konkretnego pomieszczenia – objaśnia przedstawiciel firmy Airhot Kominki, oferującej wysokiej klasy kominki elektryczne.

Jak widać, kominki elektryczne nie tylko ładnie wyglądają, ale i rzeczywiście grzeją. Należy jednak mieć na uwadze ich techniczne ograniczenia. Pod kątem inwestycyjnym, zakup takiego kominka może kusić – jest on dość tani i prosty w montażu. Nie powinien jednak stanowić jedynego źródła ciepła. Tylko wtedy poczyniony zakup okaże się satysfakcjonujący.