basen-dla-dzieci
13 czerwca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Co warto wiedzieć, kupując baseny dla dzieci?
5 (100%) / 2 głosów

Co warto wiedzieć, kupując baseny dla dzieci?

Słoneczna pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Może to być zarówno piknik rodzinny, wycieczka rowerowa, gry zespołowe, jak również kąpiel w basenie. Ta ostatnia czynność wcale nie musi odbywać się na profesjonalnym torze w basenie olimpijskim. W przypadku posiadania domu i wolnego miejsca na zewnątrz, np. w ogrodzie, warto pomyśleć o budowie basenu, w którym dzieci będą mogły wykąpać się w trakcie letnich dni. Co należy wziąć pod uwagę podczas takiej inwestycji?

Basen stały…

Po podjęciu decyzji o zakupie basenu dla dzieci należy zadać sobie kluczowe pytanie – do czego oraz jak często będziemy go wykorzystywać w ciągu roku? Od odpowiedzi uzależniony jest wybór odpowiedniego modelu. Regularne użytkowanie wskazuje nam na montaż basenu stałego, który jest jednak najdroższą inwestycją i wiąże się z nią zatrudnienie ekipy do budowy zbiornika. Ponadto, jeżeli basen ma powierzchnię przekraczającą 30 m2, trzeba jeszcze uzyskać pozwolenie na jego budowę. Te drobne utrudnienia nie powinny jednak przesłonić ogólnej satysfakcji z użytkowania basenu stałego, który można świetnie wpasować w architekturę ogrodu.

…a może przenośny?

Jeśli jednak z jakichś względów nie możemy pozwolić sobie na montaż basenu stałego, należy wziąć pod uwagę jeden z modelów basenów przenośnych. Biorąc pod uwagę kwestie finansowe, najtańszym wyborem są baseny dmuchane. Ze względu na swoją budowę wytrzymują one zwykle tylko jeden sezon. Ich mały rozmiar idealnie nadaje się dla dzieci, dla których pluskanie się w małym, okrągłym zbiorniku w czasie upałów jest doskonałą zabawą. Zaletą basenów dmuchanych jest ich mobilność, dzięki czemu można je przetransportować np. na rodzinną działkę. Po rozłożeniu wystarczy napełnić boczne ścianki powietrzem, aby basen stał się konstrukcją utrzymującą wodę.

Planując wspólną zabawę z dziećmi w basenie, warto pomyśleć o zakupie większego basenu rozporowego, którego zbiornik jest stosunkowo głęboki i pomieści nawet kilka dorosłych osób. Dodatkowo model ten jest bardziej wytrzymały, dzięki czemu bez problemu wytrzyma kilka sezonów. Woda wypełnia jego ścianki i nadaje im specyficzny kształt, który jest potrzebny, aby zachować właściwości basenu.

Najbardziej rozbudowaną wersją basenów przenośnych są baseny stelażowe, które mogą pomieścić do kilkunastu dorosłych osób. Mają przeważnie kształt prostokątny, co ułatwia pływanie. Ich konstrukcja składa się z usztywnionych ścianek z PCV i poliestru podtrzymywanych przez cynkowaną ramę stalową – wyjaśnia sprzedawca z hurtowni zabawek Jokomisiada z Wieliczki.