4 stycznia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Choroby roślin – jak walczyć ze szkodnikami i chwastami?
5 (100%) / 1 głosów

Choroby roślin – jak walczyć ze szkodnikami i chwastami?

Uprawa roślin, zwłaszcza tych ogrodowych, jest nieodłącznie związana z walką z chorobami, szkodnikami i chwastami. Nawet właściwa pielęgnacja roślin nie gwarantuje, że nasz ogród będzie rozwijał się pięknie i zdrowo. Na szczęście z pomocą przychodzą skuteczne i bezpieczne preparaty, dzięki którym można łatwo pozbyć się intruzów z ogródka czy trawnika. 

Środki ochrony roślin

Uprawa własnego ogródka czy trawnika zawsze obarczona jest ryzykiem, którego nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować. Zależnie od stopnia nasilenia niepożądanego zjawiska np. występowania chwastów, możemy zastosować domowe metody radzenia sobie z nim lub sięgnąć po specjalistyczne preparaty np. znanej i cenionej przez klientów marki Substral. Rozwiązaniem zalecanym przez specjalistów są działania profilaktyczne pozwalające zapobiegać pojawieniu się szkodników, chwastów czy chorób roślin. Takie preparaty ochrony roślin powinny być rzecz jasna stosowane z umiarem, zgodnie z zaleceniami producenta.

Preparaty na chwasty 

Profesjonalne środki do walki z chwastami w ogrodzie nazywamy herbicydami. Mogą to być preparaty układowe, czyli wchłaniane przez korzenie i liście i wpływające w ten sposób na procesy fizjologiczne roślin. Ich zastosowanie prowadzi do wyeliminowania chwastu z ogrodu, na efekty zabiegu trzeba czekać zwykle około tygodnia. Natomiast drugi rodzaj herbicydów – preparaty kontaktowe – niszczą bezpośrednio naziemne części chwastów. Tu efekt zastosowania środka jest widoczny już po kilku godzinach. Jednak – co jest ich największą wadą – nie niszczą one korzenia chwastu. Do tego mogą być niebezpieczne dla uprawianych roślin, dlatego są raczej stosowane przez ich posadzeniem, w celu oczyszczenia terenu pod uprawę.

Preparaty na szkodniki

Tę grupę preparatów nazywamy insektycydami. Mogą to być środki gazowe, kontaktowe lub żołądkowe. Jak już wskazują nazwy tych grup, sposób działania preparatu na szkodnika może być różny. Poszczególne insektycydy mają też różny skład chemiczny, w tym różną zawartość substancji czynnych. Preparaty te powinny być stosowane z umiarem, gdyż mogą też eliminować ze środowiska pożyteczne dla upraw owady. Dlatego też aplikuje się je zwykle wieczorem. Do najczęściej występujących szkodników należą m.in. mszyce, miodówki, przędziorki, stonka ziemniaczana, wciorniastki, owocówki, mączlik szklarniowy. Dobrze dobrane insektycydy pozwalają uporać się ze szkodnikami atakującymi rośliny ozdobne, jak również rośliny uprawne – również te hodowane w szklarniach.