30 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Charakterystyka domów pasywnych
5 (100%) / 2 głosów

Charakterystyka domów pasywnych

Domy pasywne to mieszkaniowa technologia przyszłości. Pozwala zminimalizować koszty przeznaczane na użytkowanie lokum. Aby dom był rzeczywiście pasywny, stosuje się nowoczesne rozwiązania z zakresu termoizolacji i odzyskiwania energii. Jak powinien być skonstruowany dom pasywny? Jakich materiałów używa się do budowy i ile można dzięki temu zaoszczędzić? Poznaj domy pasywne.

Do budowy domów pasywnych wykorzystuje się najwyższej jakości materiały o jak najlepszych parametrach izolacyjnych. Stąd zawyżony o ok. 20% w porównaniu z tradycyjnym budownictwem koszt wzniesienia pasywnej konstrukcji. Niemniej inwestycja zwraca się, bo koszty ogrzewania są niwelowane o niemal 90%. Przykładowo: zwykły dom o powierzchni 150 m2 pochłonie rocznie 5000 zł na ogrzewanie. Dom pasywny o tej samej powierzchni zużyje na ogrzewanie i podgrzewanie wody energię wartą jakieś 600 zł!

Ściany, stropy i podłogi w domu pasywnym

Dom pasywny wyróżnia się doskonałą termoizolacją. Dąży się do tego, aby współczynnik przenikania ciepła nie przekraczał 0,15 W/m2 × K, a wszystkie mostki cieplne (słabe punkty izolacyjne konstrukcji, przez które ucieka najwięcej ciepła) zostały zniwelowane. Jak można to osiągnąć? O tym powie specjalista z firmy SuperHouse, która specjalizuje się w domach pasywnych:

Do zapewnienia pasywności energetycznej wykorzystuje się wielowarstwowe układy. Dotyczy to zarówno ścian, jak i stropów oraz podłóg. Warstwa izolacyjna ścian ma grubość minimum 40 cm. Szczególną wagę przykłada się do zabezpieczenia potencjalnych mostków cieplnych.

Okna w domu pasywnym

W tradycyjnym domu okna to słaby punkt izolacji. Okna energooszczędne kosztują, więc często wybieramy te o gorszych właściwościach. Dodajmy do tego nieprawidłowy montaż – i ciepło ucieka, a my musimy stale dogrzewać wnętrze. Ten problem nie dotyczy domów pasywnych. Dla zachowania jak najniższego współczynnika przenikania ciepła całej konstrukcji wykorzystuje się superszczelne okna o potrójnych szybach. Całość powinna mieć współczynnik U nie wyższy niż 0,8 W/m2 × K. Odpowiedni rozmiar okien i ich ulokowanie pozwalają też korzystać z energii słonecznej. Celem jest to, aby ciepła dostarczanego przez słońce było o 40% więcej niż w zwykłym domu. Pozwala to mniej czerpać z ogrzewania oraz nie zużywać nadmiernie energii na oświetlenie.

Ogrzewanie w domu pasywnym

W standardowym domu większość energii wykorzystywanej do generowania ciepła ogrzewa pomieszczenia, a niewielka jej część – wodę. W domu pasywnym jest wręcz przeciwnie. To ogrzewanie wody kosztuje tu najwięcej (ale wciąż niewiele). Do ogrzewania całego domu wystarczy rekuperator. Ogrzewa on powietrze dolatujące, wykorzystując energię cieplną powietrza wywiewanego z budynku przez system wentylacji.