29 maja 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Charakterystyka domów drewnianych
5 (100%) / 2 głosów

Charakterystyka domów drewnianych

Domy drewniane nie bez przypadku stają się w Polsce coraz popularniejsze. Do drewnianych domów przekonuje nas przede wszystkim łatwość montażu i jego precyzja, krótki czas budowy i możliwość rozbudowy, a także oczywiście naturalność materiału, jakim jest drewno. Do wyboru mamy kilka typów konstrukcji nośnych: tradycyjne, wykonane z drewna klejonego oraz konstrukcje szkieletowe. To właśnie konstrukcje szkieletowe wzbudzają największe zainteresowanie, choć na naszym rynku to rozwiązanie stosunkowo nowe. Czym charakteryzują się domy drewniane?

Konstrukcje ścian, stropów i dachów – informacje ogólne

Budownictwo szkieletowe oparte jest na modułach, których szerokość związana jest z szerokości płyt poszycia (wykonywanego zwykle z płyt OSB). Zasadniczo osiowy rozstaw słupków w domach szkieletowych parterowych powinien być nie mniejszy niż 60 cm, a w domach piętrowych nie mniejszy niż 40 cm. Poszycie ścian wykonuje się zwykle z płyt o takich wymiarach, by maksymalnie ograniczyć odpady, czyli np. 120 x 240 cm. Rozstaw belek konstrukcyjnych i łat to kwestia indywidualna, zależna w pełni od projektu domu (czyli na przykład od samego układu jego bryły, czy obciążeń, którym poddawane będą dane elementy). Główne konstrukcje stropów w drewnianych domach szkieletowych składają się z belek stropowych, prostopadłych do nich skrajnych belek czołowych i podciągów. Dokumentacja projektu określa dokładnie wielkość i rozstaw belek. Podobnie jak w przypadku ścian, poszycie stropu najczęściej wykonywane jest z płyt OSB. Głównym elementem konstrukcji dachu w drewnianym domu szkieletowym są krokwie oparte na ścianach. Te właśnie elementy bezpośrednio przenoszą obciążenie pokrycia dachowego, wiatru i śniegu. Układ warstw ścian zewnętrznych, rodzaj pokrycia dachowego i wykończenie budynku jest kwestią indywidualną.

Zalety domów drewnianych

Jak mówi nam przedstawiciel Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowego LIGAR ze Stargardu, do drewnianych domów szkieletowych przekonuje nas przede wszystkim krótki czas budowy oraz bardzo dobra ochrona cieplna domu. Trzeba przy tym nadmienić, że czas budowy może być krótki pod warunkiem, że zdecydujemy się na usługi doświadczonej firmy, która na co dzień zajmuje się konstrukcjami szkieletowymi. Najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie współpracy z firmą, która zaprojektuje dla nas dom i go wybuduje. Czas budowy skraca się ze względu na brak przerw technologicznych, gdyż domy szkieletowe budowane są w tzw. suchej technologii. Kolejna sprawa: domy drewniane możemy budować nawet zimą (poza wykonaniem żelbetowych fundamentów, gdyż te prace wykonuje się wyłącznie w temperaturach dodatnich). Na koniec warto też wspomnieć o jeszcze jednej ważnej zalecie domów drewnianych – łatwo  możemy je przebudowywać i modernizować. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na początek postawić malutki domek, a w przyszłości go rozbudować.