panele-szklane
19 października 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Cechy szkła lacobel
5 (100%) / 1 głosów

Cechy szkła lacobel

Ściany, podłogi i pozostałe powierzchnie we wszystkich tych  pomieszczeniach, gdzie  wymagana jest szczególna czystość, powinny być trwałe, gładkie i łatwo zmywalne, a jednocześnie odporne na działanie wilgoci oraz różnych detergentów i innych chemicznych preparatów.  W tym celu pokrywa się je najczęściej płytkami ceramicznymi. Okazuje się, że można je z powodzeniem zastąpić także szkłem.

Szkło lacobel zamiast płytek ceramicznych

Niewątpliwie ścienne płytki ceramiczne dobrze sprawdzają się na ścianach, blatach czy innych powierzchniach płaskich. Mają one jednak ograniczone rozmiary i nie tworzą jednolitej, gładkiej powierzchni, a połączenia między nimi są widoczne nawet wtedy, gdy są to płytki rektyfikowane. Teoretycznie takie płytki można układać bezfugowo, jednakże w praktyce zaleca się stosowanie między nimi szczelin o co najmniej 1-milimetrowej szerokości. Jeśli zatem mowa jest o bezfugowym układaniu płytek ceramicznych, to należy to raczej uznać za pojęcie umowne. Każda, najmniejsza nawet fuga jest widoczna, po jakimś czasie ulega zabrudzeniu i po niezbyt długim czasie powinna być odnawiana. Takich uciążliwości są pozbawione ściany pokryte panelami szklanymi lacobel, w czym utwierdzają nas fachowcy z firmy Bogdan Glass z Wrocławia.

Panele tego typu mogą mieć stosunkowo duże powierzchnie, a najczęściej spotykane do ich produkcji płyty szkła, które mają rozmiary do 4000 mm x 1700mm. Tafle te można dzielić lub przycinać do mniejszych, wymaganych rozmiarów. Panele lacobel przyklejone do ścian tworzą jednolite, bardzo gładkie powierzchnie w łazienkach, w kuchniach pomiędzy górnymi a dolnymi szafkami, a nawet w sypialniach czy salonach. Ponieważ owo szkło dostępne jest w szerokiej palecie barw, stanowi ono świetny materiał dekoracyjny przykuwający wzrok i uwagę niejednej osoby.

Co jeszcze warto wiedzieć o panelach ze szkła lacobel?

Mimo, że cechy szkła lacobel mogą się wydawać dla wielu kuszącą propozycją, to w celu uniknięcia przykrych niespodzianek i narażenia się na dodatkowe niespodziewane koszty, warto tutaj pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Przede wszystkim panele o tak dużych rozmiarach łatwiej mogą ulec uszkodzeniu niż mała płytka ceramiczna. Dlatego też należy je przyklejać wyłącznie na bardzo dokładnie przygotowanych ścianach tworzących jednolitą gładką powierzchnię, niewywołującą żadnych naprężeń. Wszelkie niedociągnięcia w tym zakresie w konsekwencji mogą doprowadzić do pęknięcia szkła. Z tych też względów lepiej unikać kładzenia paneli lacobel w miejscach, gdzie mogą one być narażone na uderzenia np. w przedpokojach lub korytarzach.

Dużą trudność sprawia także wycinanie w tym szkle otworów na gniazdka lub kontakty, warto więc wykonanie tego od razu zlecić firmie, która płyty przygotowuje.  Teoretycznie przy zastosowaniu kleju i pistoletu do jego aplikowania, klinów, silikonu i przyssawek można panele ze szkła lacobel przykleić samodzielnie. Wziąwszy jednak pod uwagę dość wysoką cenę takich tafli oraz gwarancję, warto zlecić usługę ich wykonania razem z montażem.