budownictwo-energooszczedne
22 czerwca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Cechy budownictwa energooszczędnego
5 (100%) / 1 głosów

Cechy budownictwa energooszczędnego

W Polskim budownictwie coraz większe zainteresowanie wzbudzają budynki energooszczędne i niskoemisyjne. Nic dziwnego, bowiem budowa domu energooszczędnego jest średnio o 5% droższa od standardowego budynku, ale za to jego eksploatacja od 3 do 5 razy tańsza. Czym jest budownictwo energooszczędne, jakie cechy o tym świadczą i czy opłaca się zainwestować w budowę takiego rodzaj domu?

Czym jest budynek energooszczędny?

Projektując budynek, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na koszt budowy i funkcjonalność, ale przede wszystkim na to, ile będzie kosztowało jego utrzymanie, np. zużycie energii i ogrzewanie. – Domy energooszczędne są coraz bardziej popularne w naszym kraju. Podczas budowy takiego budynku stosuje się specjalne rozwiązania projektowe i techniczne, aby zminimalizować zużycie energii, obniżyć straty ciepła i koszty eksploatacji – tłumaczy ekspert z firmy Domy Oszczędne.

Cechy budownictwa energooszczędnego

Wygląd budynku energooszczędnego może różnić się od tradycyjnego. Zbudowany jest z innych materiałów, ma zwarty kształt, inaczej są rozmieszczone okna i rozplanowane pomieszczenia. Budynek energooszczędny wyróżnia się następującymi cechami:

  • Zwarta bryła – budynek energooszczędny zazwyczaj nie posiada wykuszy i balkonów. Im mniejsza powierzchnia domu, tym lepiej. Często ma plan kwadratu lub prostokąta z prostym, dwuspadowym lub kopertowym dachem. Z reguły posiada nieogrzewane poddasze i nie ma piwnicy.
  • Okna z ekspozycją na południe – największy udział w stratach ciepła ma przeszklenie, dlatego warto zamontować większe okna na południowej elewacji, a możliwe małe na północnej. Większa powierzchnia przeszklenia od strony południowej pozwala korzystać z ciepła słonecznego nawet zimą.
  • Odpowiedni układ pomieszczeń – popularnym rozwiązaniem jest rozmieszczenie pokoi w zależności od temperatury, jaką trzeba w nich utrzymać. Strefę dzienną grupuje się od strony południowej, czyli najbardziej nasłonecznionej, natomiast od północy sypialnie, kuchnię i pomieszczenia, które pełnią funkcję pomocniczą (gospodarcze, garderoba, garaż).
  • Izolacja termiczna – przez okna, dach i ściany ucieka mnóstwo ciepłego powietrza, dlatego trzeba odpowiednio je uszczelnić i zaizolować. Używa się do tego celu grubszej warstwy izolacji termicznej (min. 20 cm dla posadzek i ścian i 30 cm dla sufitów) i przystosowanych do tego typu budownictwa materiałów.
  • Dobra wentylacja mechaniczna w miejsce grawitacyjnej – to podstawa budynku energooszczędnego. Źle wykonana instalacja może przyczynić się nawet do 50% strat ciepła. Warto więc zainwestować w specjalne urządzenie do odzysku ciepła z wywiewanego powietrza, czyli rekuperator.
  • Energooszczędna instalacja grzewcza – w budownictwie energooszczędnym najczęściej stosuje się pompy ciepła i kolektory słoneczne. Chociaż wymagają one sporego nakładu finansowego, to jednak inwestycja bardzo szybko się zwraca. Innym rozwiązaniem jest układ mieszany, gdzie instalacja tradycyjna wspierana jest przez urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii.