bariery potrójnej technologii
16 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Bariery potrójnej technologii. Co to takiego?
5 (100%) / 1 głosów

Bariery potrójnej technologii. Co to takiego?

Wśród nowoczesnych systemów zabezpieczeń, coraz większą popularnością cieszą się bariery potrójnej technologii. Łączą one w sobie działanie bariery podczerwieni i  mikrofali umieszczone w jednej kolumnie oraz działanie czujki mikrofalowej dopplerowskiej. Dzięki zsynchronizowanej pracy trzech różnych technologii, omawiana bariera zapewnia najwyższą ochronę, optymalny poziom bezpieczeństwa, a także niezawodność działania. Na czym dokładnie polega jej działanie?

W barierach potrójnej technologii, każdy z elementów spełnia inne zadanie. Aby wiązki podczerwieni działały prawidłowo, są synchronizowane przewodowo, bariera mikrofalowa ma zapewnić pracę urządzania w każdych warunkach atmosferycznych, natomiast czujka mikrofalowa chroni dół kolumn. Sprawność działania całego systemu opiera się na pracy nadajnika oraz odbiornika.

Sposób działania

Bariery potrójnej technologii posiadają  zamontowaną w każdej kolumnie barierę mikrofalową i podczerwieni. Nadajnik wysyła wiązkę fal do odbiornika gdzie następuje analiza odebranego sygnału. Bariera podczerwieni wykorzystuje zjawisko tłumienia energii wiązki promieniowania elektromagnetycznego z zakresu podczerwieni,  natomiast bariera mikrofalowa wykorzystuje mikrofalę wysokiej częstotliwości. Jeżeli odbiornik otrzyma sygnał o zmienionej charakterystyce wywołany przez intruza, wówczas włącza się alarm.  Umieszczona na każdej kolumnie dopplerowska czujka mikrofalowa służy do ochrony tzw. stref martwych. Jej zasada działania polega na emisji mikrofal, które odbijają się od obiektów i część z nich wraca z powrotem do czujki gdzie następuje porównanie częstotliwości fali wysłanej z odebraną. Można powiedzieć, że czujka  jest szerokokątnym radarowym miernikiem prędkości. Jeżeli w jej zasięgu nic się nie porusza, to czujka nie generuje alarmu. Zastosowanie

Najwyższej jakości parametry techniczne, w które wyposażone są omawiane bariery, sprawiają, że znajdują one zastosowanie przede wszystkim w trudnych instalacjach oraz miejscach podwyższonego ryzyka, takie jak więzienia czy elektrownie jądrowe. Bariery potrójnej technologii znajdziemy w ofertach wielu firm, między innymi firmy ATLine z Łodzi, proponującej swoim klientom szeroką gamę produktów z zakresu systemów alarmowych. Bariery te stosuje się także w celu ochrony długich, prostych korytarzy, których zabezpieczenie sprawia trudności. W przeciwieństwie do prostych, nieskomplikowanych systemów, omawiane bariery oferują inteligentną analizę sygnału, przetwarzanego za pomocą logiki rozmytej, a także możliwość różnego ustawienia elementów omawianego systemu, w zależności od potrzeb i uwarunkowań środowiska.