Akcesoria hydrauliczne
21 sierpnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Akcesoria hydrauliczne. Przegląd rozwiązań z zakresu hydrauliki siłowej
5 (100%) / 1 głosów

Akcesoria hydrauliczne. Przegląd rozwiązań z zakresu hydrauliki siłowej

Obszarem zainteresowania hydrauliki siłowej jest wykorzystanie energii ciśnienia cieczy do napędzania rozmaitych urządzeń i układów. Ponieważ wprawienie w ruch urządzenia hydraulicznego wymaga przepompowywania cieczy pod dużym ciśnieniem, każdy układ tego typu musi posiadać pompę, siłowniki pełniące funkcję silnika hydraulicznego oraz łączące całą instalację przewody ciśnieniowe.

Jak działa układ hydrauliczny?

Układem hydraulicznym nazywamy zespół połączonych ze sobą elementów, które wspólnie są zdolne do przekazywania energii za pośrednictwem cieczy pod ciśnieniem w zamkniętym układzie. W układzie tego typu pracę wykonuje właśnie ciecz, której ruch wymusza pompa. Następnie siłowniki lub cylindry hydrauliczne odbierają energię cieczy i zmieniają ją na ruch prostoliniowy lub obrotowy, w zależności od typu silnika.

Jednym z najważniejszych warunków sprawnego funkcjonowania układu hydraulicznego jest jego szczelność, ale także możliwość kontrolowania ciśnienia, jakie w nim panuje. Właśnie dlatego, poza podstawowymi elementami budowy układu, konieczne jest też stosowanie najwyższej jakości akcesoriów hydraulicznych, jak odpowiednie zawory, uszczelnienia oraz manometry.

Najważniejsze akcesoria hydrauliczne

Do monitorowania parametrów w układach hydrauliki siłowej i diagnostyki pomp hydraulicznych wykorzystuje się manometry. W urządzeniach siłowych, w których występują wibracje i wysoka dynamika obciążenia ciśnienia, zaleca się stosowanie manometrów glicerynowych, nazywanych też olejowymi, cieczowymi lub po prostu hydraulicznymi.

Najpopularniejszą wersją jest manometr metalowy lub ze stali nierdzewnej z przyłączem dolnym. Takie przyrządy pomiarowe używane są przy pracy z rozmaitymi mediami, od nisko i średnio lepkich płynów, po gazy, a zatem znajdują zastosowanie nie tylko w hydraulice siłowej, ale też w pneumatyce, do pomiaru ciśnienia gazów, olejów i innych cieczy.

Poszczególne elementy urządzenia hydraulicznego, pompa, siłowniki i przewody, muszą być ze sobą połączone. Do tego celu wykorzystuje się profesjonalne szybkozłącza i zawory.

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, każdy układ siłowy musi charakteryzować się doskonałą szczelnością. Dlatego na wszystkich gwintach złącznych instalacji hydraulicznej muszą znajdować się trwałe, nieprzepuszczalne podkładki. W sklepie internetowym firmy ROLMASZ znajdziemy szeroką ofertę podkładek metalowo-gumowych z prowadzeniem do uszczelniania gwintów metrycznych w różnych rozmiarach.