silownik-hydrauliczny
7 czerwca 2018

Kategoria:
Bez kategorii

Zastosowanie siłowników
5 (100%) / 2 głosów

Zastosowanie siłowników

Siłowniki to niepozorne elementy stanowiące serce napędu wielu maszyn i urządzeń. W niemal każdej instalacji i w każdym układzie mamy do czynienia właśnie z pracą siłowników, których zadaniem jest przetwarzanie energii pochodzącej np. ze sprężonego gazu na siłę mechaniczną lub moment obrotowy niezbędne do działania danej maszyny. W jaki sposób działają siłowniki i gdzie się je wykorzystuje?

Jak działają i do czego służą siłowniki?

Siłowniki to niezwykle szeroka grupa rozwiązań stosowanych w napędach wielu maszyn i urządzeń. Wyróżniamy różne rodzaje siłowników, w zależności od użytego czynnika roboczego. Do najpopularniejszych typów należą siłowniki hydrauliczne, gdzie tym czynnikiem jest ciecz, np. woda lub olej pod dużym ciśnieniem, a także siłowniki pneumatyczne, gdzie siłą napędową jest sprężone powietrze. Gaz pod wysokim ciśnieniem wprawia w ruch mechanizm będący częścią napędu danej maszyny.

Wyróżniamy przy tym siłowniki jednostronne, gdzie wykonywany jest ruch w jednym kierunku, a także siłowniki dwustronne, w których tłok porusza się w dwóch kierunkach. – Tłumaczy przedstawiciel firmy Pneumotest, której specjalnością jest regeneracja pneumatyki hamulcowej. – Ponadto w zależności od potrzeb i zastosowanego mechanizmu, np. tłoczyska bądź wałka, siłownik może wykonywać różne rodzaje ruchu, np. posuwisty czy obrotowy. Do zalet siłowników pneumatycznych należy przede wszystkim wysoka uniwersalność, a to z uwagi na powszechną dostępność czynnika roboczego, czyli powietrza. W przeciwieństwie do siłowników elektrycznych, tego typu urządzenia mogą pracować w różnych, nawet najtrudniejszych warunkach.

Z tego względu siłowniki tego rodzaju znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Gdzie wykorzystuje się siłowniki?

Siłowniki to rozwiązania wykorzystywane w szeroko pojętym przemyśle, poczynając od branży spożywczej i chemicznej, przez transport i lotnictwo, aż po hutnictwo czy górnictwo. W siłowniki wyposażane są urządzenia, takie jak prasy, na liniach produkcyjnych w zakładach i fabrykach. Rozwiązania te są podstawą funkcjonowania ciężkich maszyn, np. budowlanych, drogowych czy rolniczych. Stanowią niezastąpiony mechanizm w przemyśle wydobywczym, gdzie trudno o alternatywne rozwiązania, np. zasilane prądem elektrycznym. Warto przy tym zaznaczyć, że do zalet siłowników pneumatycznych należy również możliwość zastosowania w ekstremalnych warunkach, np. przy zmiennych temperaturach. Ponadto siłowniki pneumatyczne są szeroko stosowane w przemyśle samochodowym, m. in. jako siłowniki hamulcowe. Ponadto rozwiązania te znajdują zastosowanie jako mechanizm do otwierania i zamykania drzwi bądź sterowania platformami służącymi do rozładunku. Jak więc widać, zastosowanie siłowników jest niezwykle szerokie, a ich rola w wielu gałęziach przemysłu nie do przecenienia.