hotel-basen-wypoczynek
26 kwietnia 2018

Kategoria:
Bez kategorii, Inne

Hotel, motel, pensjonat czy hostel – różnice w obiektach turystycznych
5 (100%) / 5 głosów

Hotel, motel, pensjonat czy hostel – różnice w obiektach turystycznych

Wyjeżdżając na wakacje lub na urlop, w pierwszej kolejności, oprócz określenia celu naszej podróży, musimy wybrać zakwaterowanie. Do wyboru mamy najczęściej hotel, motel, pensjonat lub hostel. Są to bowiem najpopularniejsze obiekty, w których możemy się zatrzymać podczas wakacji lub innego wyjazdu. Czym różnią się między sobą te obiekty turystyczne?

Definicja poszczególnych obiektów

Według ustawy o usługach turystycznych, hotele to obiekty, które posiadają co najmniej 10 pokoi, spośród których większość to pokoje jedno- lub dwuosobowe. Hotele świadczą szeroki zakres usług, który jest ściśle związany z pobytem klientów. Motele to z kolei obiekty zlokalizowane przy drogach, które są wyposażone we własny parking oraz zapewniają dostęp do usług motoryzacyjnych. Pensjonaty to natomiast obiekty, które posiadają co najmniej 7 pokoi oraz zapewniają klientom wyżywienie. Pod pojęciem hosteli kryją się natomiast obiekty dysponujące co najmniej 30 miejscami noclegowymi. Są to obiekty samoobsługowe oraz świadczące minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów. Dobrym przykładem hotelu jest położony niedaleko Chojnowskiego Parku Krajobrazowego hotel Solec.

Różnice w cenie

Podstawową różnicą jest koszt, jaki zapłacimy za pobyt w danym obiekcie. Najdroższą opcją, przeznaczoną dla najbardziej wymagających urlopowiczów, jest hotel. Jest to  obiekt turystyczny o najbardziej zróżnicowanych cenach za pobyt. Zdecydować się możemy bowiem zarówno na kosztowne i oferujące wiele udogodnień hotele cztero- i pięciogwiazdkowe, jak i nieco skromniejsze hotele oznaczone trzema lub dwoma gwiazdkami. Nieco tańszym wyborem będzie pobyt w motelu lub w pensjonacie. Najtańszą z kolei opcją jest natomiast hostel, który oferuje jednak tylko kilkuosobowe pokoje, które współdzielimy z innymi wczasowiczami.

Różnice w komforcie

Najlepszym rozwiązaniem, które zadowoli nawet najbardziej wymagające osoby, jest pobyt w komfortowym hotelu. Oprócz samego pokoju oraz własnej łazienki, w hotelu znajdziemy bowiem także inne udogodnienia. Należy do nich telewizor, dostęp do telefonu stacjonarnego, bezpłatny Internet oraz restauracja, która zazwyczaj dostępna jest przez całą dobę. W hotelu mamy także możliwość skorzystania z dodatkowych usług, m.in. z siłowni, sauny czy innych zabiegów upiększających. Motele oraz hostele w większości przypadków nie oferują takich udogodnień, a w zależności od ich oferty, znajdziemy w nich jedynie dostęp do kuchni, w której możemy przygotowywać samodzielnie posiłki. W pensjonatach możemy jednak liczyć na wyżywienie, na dostęp do Wi-Fi oraz telewizora w pokoju, jednak dostępność tych opcji zależy od ich standardu.